معرفی امامزاده ساره مریم در نجف آباد

معرفی امامزاده ساره مریم در نجف آباد

عمارت اصلی امامزاده ساره مریم تا حد زیادی از بین رفته، و متاسفانه در طول چند سال گذشته به دلایل متعددی هر بار قسمتی از این اثر باشکوه دوره ایلخانیان را تخریب کرده اند.

امامزاده ساره مریم یک بنای تاریخی در شهرستان نجف آباد استان اصفهان است که مربوط به دوره ایلخانی می باشد. این امازاده تاریخی در تاریخ سی تیر ماه سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. متاسفانه اواسط سال 1384 ، بیش از 90 درصد این بنای تاریخی باقی مانده از قرن ششم هجری قمری و دوره‌ی ایلخانی که دوماه پیش از آن در فهرست آثار ملی ثبت شده بود، بدون اطلاع سازمان میراث فرهنگی، شبانه تخریب گردید.

 

طی چند سال اخیر نیز سازمان های دخیل در شهرستان نجف آباد چندین بار از نبودن امنیت برای زائران در این امامزاده سخن گفته اند، و به نظر میرسد به دنبال دلایلی برای تخریب باقی مانده های این بنای ایلخانی باشند. آنها بنای این امامزاده را که در بخش جوزدان از توابع شهرستان نجف آباد در استان اصفهان واقع شده است، قدیمی و مخروبه می نامند.

 

امیدواریم با تدبیر و همت مسئولان امر، بازسازی این اثر اسلامی و تاریخی هر چه سریع تر به سرانجام برسد و شکوه گذشنه خود را به دست بیاورد.مطالب مشابه