سیری در اقامتگاه سنتی نقشینه کویر زواره

سیری در اقامتگاه سنتی نقشینه کویر زواره

محیط داخلی اقامتگاه سنتی نقشینه زواره همیشه خنک بوده و دمای متعادلی دارد، که این ویژگی ممتاز و جالب را مدیون معماری خاص و بی نظیرش است.

خانه تاریخی ننه کوکب که به عنوان خانه نوریان زواره نیز شناخته می شود، یک اقامتگاه سنتی و دنج است که در شهر زواره اردستان، در استان اصفهان قرار دارد. قدمت این خانه تاریخی به دوران سلطنت قاجار می رسد و همچنین این خانه در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه تاریخی ننه کوکب حدود سه سال قبل برای کاربری موزه و مهمانسرا بازسازی شده و با نام هتل سنتی نقشینه کویر برای اقامت مسافران آماده شد و امروزه تبدیل به یکی از اقامتگاه های سنتی محبوب در شهر زواره شده است. خانه تاریخی ننه کوکب و یا همان هتل سنتی نقشینه کویر در قدیمی ترین محله قدیمی زواره که پای قلعه سنگ بست نام دارد، واقع شده است. به منظور مقابله با گرمای شدید، این خانه با الگوی سنتی چهار صفه بنا شده است.

 

شکل کلی خانه تاریخی ننه کوکب به این شکل است که دو شبه استوانه‌ عمود بر هم دارد، در محل تقاطع آن ها بر آمدگی ‌ای به شکل نیم گنبد قرار گرفته، و به هوای آزاد راه پیدا می کند. این استوانه‌ ها از سه طرف بسته شده و از یک جهت به سمت حیاط باز مشرف هستند. قسمت های مختلف خانه شامل زیر زمین، بادگیر و یازده اتاق می شود. مهمانان در اینجا در اتاق هایی اقامت می کنند که کاملا سنتی هستند و همه چیز رنگ و بوی گذشتگان را دارد. این اتاق ها در دو طبقه در بین استوانه ها مستقر هستند.

 

اقامتگاه سنتی نقشینه زواره همیشه خنک بوده و دمای متعادلی دارد که این ویژگی ممتاز و جالب را مدیون معماری خاص و بی نظیرش است. به این ترتیب که هوایی که از بادگیر ها و حیاط وارد چهار صفه می ‌شود به دلیل ارتفاع زیاد مرکز چهار صفه، هوای گرم را از قسمت نیم گنبدی مرکز خارج می ‌کند و باعث خنک شدن فضای داخل می گردد. همچنین یک موزه تاریخی نیز در این خانه وجود دارد که ظروف مسی و سفالی در آن به نمایش گذاشته شده اند. همچنین شایان ذکر است که امکانات این هتل سنتی بوده و نباید انتظار خدمات یک هتل مدرن را از آن داشته باشید.مطالب مشابه