راهنمای سفر به منطقه نمونه گردشگری سبلان

راهنمای سفر به منطقه نمونه گردشگری سبلان

منطقه نمونه گردشگری سبلان دارای چندین آب گرم مشهور به نام های برجلو با حرارت 53 درجه سانتیگراد، قینرجه با حرارت 73 درجه سانتیگراد و... میباشد. از این آب گرم ها برای درمان بیماری هایی نظیر درد مفاصل، رماتیسم، رفع خستگی و سایر بیماری ها استفاده میشود.

منطقه نمونه گردشگری سبلان که البته به نام دهکده توریستی سبلان نیز شهرت دارد، منطقه ای به وسعت 110 هکتار، در کنار جاده ارتباطی نیر به سراب، در 5 کیلومتری شهر نیر و در کنار رودخانه بالیقلو است. این منطقه دارای چندین آب گرم مشهور به نام های برجلو با حرارت 53 درجه سانتیگراد، قینرجه با حرارت 73 درجه سانتیگراد و... میباشد. از این آب گرم ها برای درمان بیماری هایی نظیر درد مفاصل، رماتیسم، رفع خستگی و سایر بیماری ها استفاده میشود.

 

 

کلمه سبلان از دو کلمه ساو به معنای باج، و آلان به معنای گیرنده تشکیل شده که معنای کلی آن باج گیرنده خواهد شد. بعضی ها نام این منطقه را به عنوان گیرنده آب ترجمه میکنند. ساوالان که در منابع فارسی از آن به عنوان سبلان یاد میشود، یک منطقه بسیار خوش آب و هوا و یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری است.

 

 

شما با سفر به منطقه نمونه گردشگری میتوانید از کوه ساوالان صعود کنید و همچنین از چشمه های آب گرم استفاده کنید. پر استفاده ترین مسیر در شمال شرقی قرار دارد که از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین شهر شروع شده، و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله میرسد. مسیر پناهگاه تا قله پاکوب بوده و پرچم های راهنما نیز در امتداد آن وجود دارند. طی کردن این مسیر چند ساعت به طول می انجامد. همچنین یک مسیر دیگر نیز در سمت غرب واقع شده است که این مسیر نیز از تالاب قره گل آغاز شده و پس از عبور از یخچال بزرگ به پناهگاه غربی و سبلان میرسد.

 

 

پس از کوه های دماوند و علم کوه که اولین و دومین کوه های بلند ایران هستند، سبلان سومین قله بلند ایران بوده که دارای یک کوه آتشفشانی غیر فعال نیز میباشد و ارتفاع آن تا 4811 متر میرسد. در بالای این قله دریاچه ای قرار گرفته است. این کوه در 35 کیلومتری غرب اردیبل، در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر قرار دارد.

 


تمامی قله های سبلان در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ بوده و هیچگاه یخ های آنها آب نمیشود و دائمی است. قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان با ارتفاع 4811 متر منتهی میشود. همچنین در صورتی که علاقه به داشتن سکونتی چند روزه در این منطقه دارید، می توانید ویلا هایی که در دسترس هستند را اجاره کنید.

 

 

همچنین گونه های جانوری متنوعی نیز در این منطقه زندگی میکنند که از بین آنها میتوان به گرگ، خرس قهوه ای، بز، سمور، راسو، شغال، گراز، عقاب، خرگوش، قرقی، هد هد، چلچله، کلاغ و... اشاره کرد.

 


همانطور که در بالا ذکر شد، در بالای قله سبلان یک دریاچه قرار دارد. این دریاچه بیضی شکل بوده و عمق آن در اطراف بسیار کم است و گفته میشود که در وسط به چهل متر میرسد. این دریاچه، جزو دریاچه های آتشفشانی محسوب میشود که دریاچه ای کم نظیر و خارق العاده است و یخ های آن نیز از اواسط ماه تیر تا اوایل شهریور ماه ذوب میشود و در تمامی ماه های دیگر منجمد است.مطالب مشابه