معرفی مقبره حلیمه و نرگس در خوانسار

معرفی مقبره حلیمه و نرگس در خوانسار

با توجه به قدمت بالا و ارزش تاریخی سنگ مزار مقبره حلیمه و نرگس، به احتمال بسیار زیاد این امامزاده در سالیان گذشته دارای بقعه ای مختصر بوده که به مرور زمان تخریب و موجب پنهان شدن سنگ قبر آن شده است.

مقبره حلیمه و نرگس، که به عنوان "بقعه دختران بکر" نیز شناخته می شود، یک آرامگاه در دو کیلومتری خوانسار و در روستای قودجان است. گفته می شود که نسبت این دو امازاده به امام موسی بن جعفر (ع) باز می گردد. بنای مقبره حلیمه و نرگس خوانسار دارای گنبدی آجری و دو پوش بوده و داخل حرم ضریحی فلزی از جنس آهن در ابعاد دو در سه متر روی سنگ مزار امامزادگان حلیمه و نرگس قرار دارد. مساحت زیر بنای بقعه به چیزی حدود سیصد متر مربع می رسد و بقعه فاقد هر گونه تزیینات گچ بری، آینه کاری و یا کاشی کاری می باشد. در روستای قودجان و در مجاورت بقعه دختران بکر، آرامگاه افرادی نظیر امیرکبیر و آیت الله روحانی نیز واقع شده است که ساختمانی نیز بر روی سنگ مزار آن بنا گردیده است.

 

این مکان بر اساس شهرت محلی، امامزاده ای از نوادگان ائمه معصومین (ع) است و با مجوز، تحت پوشش قرار گرفته و در آمار سامانه جامع بانک اطلاعات بقاع متبرکه شهرستان ثبت شده است. با توجه به قدمت بالا و ارزش تاریخی سنگ مزار، به احتمال بسیار زیاد این امامزاده در سالیان گذشته دارای بقعه ای مختصر بوده که به مرور زمان تخریب و موجب پنهان شدن سنگ قبر آن شده است.

 

امامزاده دختران بکر بیدهند خوانسار (حلیمه و نرگس) پس از تایید علمای شهرستان، مردم محل، و مکاتبات صورت گرفته با سازمان اوقاف، تحت پوشش اداره اوقات و امور خیریه خوانسار قرار گرفت.مطالب مشابه