راهنمای بازدید از شمس العماره تهران

راهنمای بازدید از شمس العماره تهران

شمس العماره از نظر نقشه و معماری یکی از بناهای تاریخی زیبا و کم نظیر شهر تهران است و آینه کاری ها، گچ بری ها و نقاشیهای درون آن باعث شده اند که این بنا نظر هر گردشگری را به سمت خود جلب کند.

شمس العماره نام یکی از بناهای جذاب و جالب تهران قدیم است که در سال 1282 توسط ناصرالدین شاه بنا شده است. این بنای مرتفع به این دلیل که ناصر الدین شاه بناها و ساختمان های بلند کشور های غربی را دیده بود و تمایل به داشتن یک ساختمان مشابه آنها داشت بنا شد، که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری تهران شده است.

 


ساخت این ساختمان دو سال به طول انجامیده و معماران معروفی به مانند علی محمد کاشی طرح آن را ریخته اند.

 

 

شمس العماره در خیابان ناصریه و یا همان ناصر خسرو قرار دارد و به خاطر اینکه یکی از در های شمس العماره به این خیابان باز میشد، آن زمان به نام خیابان شمس العماره شناخته میشد.

 


شمس العماره از نظر نقشه و معماری یکی از بناهای تاریخی زیبا و کم نظیر شهر تهران است و آینه کاری ها، گچ بری ها و نقاشی های درون آن باعث شده اند که این بنا نظر هر گردشگری را به سمت خود جلب کند.
این بنا پنج طبقه دارد و ارتفاع آن 35 متر است و هزینه ی ساخت آن چیزی حدود چهل هزار تومان بوده است.

 

 

این ساختمان دارای دو برج مشابه هم است و کاشی کاری و پنجره های آن ایرانی بوده و در ساخت آن از معماری غربی نیز الهام گرفته شده است.

 


ایوان و تالار شاه نشین در طبقه اول قرار داشته و آینه کاری و تزئینات چشم نواز و بی نظیری در این طبقه دیده میشوند. سایر طبقه ها نیز دارای اتاق های کوچک بوده و آنها نیز نقاشی و آینه کاری شده اند.

 مطالب مشابه