آشنایی با مسجد پرزله ابیانه

آشنایی با مسجد پرزله ابیانه

مسجد پرزله که از دوران ایلخانیان باقی مانده است، در شرق مسجد جامع و در محله پرزله واقع شده است. بر درب ورودی مسجد تاریخ 701 هجری قمری نوشته شده است و با تزئینات منبت کاری مزین گشته.

روستای تاریخی ابیانه از قدیمی ترین و تاریخی ترین نقاط استان اصفهان محسوب می شود که با خانه هایی سرخ رنگ و زیبا در دامنه های کوه کرکس واقع شده است. تعداد یازده مسجد در این روستا قرار دارند که از مهمترین آنها می توان به مسجد پرزله، مسجد جامع، مسجد حاجتگاه، و مسجد میانده اشاره کرد که هر کدام با ویژگی های معماری به خصوص و منحصر به فرد بسیار زیبا و چشم نواز هستند. مسجد پرزله یکی از مساجد تاریخی و قدیمی در ابیانه است که در حال حاضر هم با حفظ کاربری خود، مورد استفاده قرار می گیرد. این مسجد که از دوران ایلخانیان باقی مانده است، در شرق مسجد جامع و در محله پرزله واقع شده است. بر درب ورودی مسجد تاریخ 701 هجری قمری نوشته شده و با تزئینات منبت کاری مزین گشته است و به عنوان یکی از قدیمی ترین درب های موجود در ابیانه شناخته می شود. در کنار این مسجد دو طبقه، آب انباری به همین نام ساخته اند که در دوران پیشین مورد استفاده اهالی قرار می گرفته است.

 

شبستان مسجد پرزله دارای دو درب است که یکی به کوچه و دیگری به طبقه بالا منتهی می شود. طبقه دوم مسجد سالنی بزرگ دارد که از بناهای دوره صفویه محسوب می شود و در اواخر قاجار یک ایوان به آن اضافه شده است. بر درب غربی مسجد تاریخ 1058 هجری قمری حک شده است که تاریخ دوران شاه اسماعیل صفوی را نشان می دهد.

 

در صورتی که شما نیز قصد سفر و بازدید از روستای ابیانه را دارید، پیشنهاد میدهیم بازدید از مسجد پرزله را نیز در برنامه سفر خود قرار بدهید. مردم روستا با باغداری، کشاورزی، و دامداری، مخارج زندگی خود را تامین میکنند. در سفر به کاشان از دیگر جاذبه های تاریخی همچون خانه بروجردی ها، تپه سیلک، باغ فین، خانه عامری ها و خانه طباطبایی ها نیز میتوانید دیدن کنید که فاصله چندانی با روستای ابیانه ندارند.مطالب مشابه