معرفی خانه تاریخی ابهری در خوانسار

معرفی خانه تاریخی ابهری در خوانسار

رنگ هایی که در نقاشی های خانه ابهری در خوانسار به کار رفته، شامل قرمز آجری و لاجوردی می باشد. برای رنگ آمیزی بخش های داخل حیاط نیز از این رنگ های زیبا بهره برده شده است.

خوانسار شهری تاریخی و کهن در استان اصفهان است. این شهر دارای تاریخی چند صد ساله می باشد و از همین رو دارای بناهای تاریخی زیادی است، به همین دلیل سالانه پذیرای گردشگران زیادی می باشد. خانه ابهری که در این شهر استان اصفهان واقع شده، یادگار دوره قاجار و از قدیمی ترین جاذبه های دیدنی خوانسار محسوب می شود که قدمتی بیش از دویست و بیست سال دارد. حاج سید محمد باقر ابهری اقدام به ساخت این بنای زیبا به سبک معماری عصر قاجار کرد و در ساخت این خانه از گچبری ها و نقاشی های فوق العاده ای استفاده نمود.


در بخش شمالی خانه ابهری، در یکی از اتاق ها، قطعه شعری نوشته شده است که سال 1278 هجری قمری در آن ذکر شده است. بازدید از خانه ابهری، انسان را به گذشته دور و شیوه زندگی متفاوت مردم آن دوره می برد که این مهم ترین ویژگی هنگام بازدید از خانه ابهری است.

 

رنگ هایی که در نقاشی های خانه ابهری خوانسار به کار رفته، شامل قرمز آجری و لاجوردی می باشد. برای رنگ آمیزی بخش های داخل حیاط نیز از این رنگ های زیبا بهره برده شده است. بر روی سقف چوبی خانه نیز تاریخ ساخت بنا نوشته شده است. در بخش شرقی خانه ابهری تالاری قرار دارد که دارای مطبخی با سقف اردی قاب و تنگه، و همینطور شاه نشین است. در طبقه بالایی جبهه شرقی در دو بخش جنوب و شمال، مهتابی هشت ضلعی زیبایی قرار گرفته که بر زیبایی این بخش افزوده است.

این خانه در سال های اخیر توسط شهرداری خوانسار خریداری شده و در سال 1385 نیز مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و بیش از هشتاد درصد از آن مرمت و بازسازی شد. خانه تاریخی ابهری خوانسار در سال 1382 و به شماره 9052 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.مطالب مشابه