نگاهی بر قدمت و معماری مدرسه صادقیه تبریز

نگاهی بر قدمت و معماری مدرسه صادقیه تبریز

امروزه مدرسه صادقیه تبریز در زمینه های مختلفی فعالیت دارد، و سالانه بانوان زیادی در این مدرسه علمیه به تحصیل می پردازند. برنامه های اجتماعی، فرهنگی و هنری زیادی نیز در این مدرسه برگزار می شود.

از گذشته تا کنون مدارس مکانی برای تحصیل و کسب علم هستند. شهر تبریز مدارس مهمی دارد، یکی از این مدارس صادقیه است. این مدرسه و مراکز مهم اطراف آن را در این راهنمای سفر بشناسید. مدرسه صادقیه قدمتی درخشان دارد و تقریبا تمام مردم تبریز آن را می شناسند. با ما در این راهنمای سفر همراه باشید.


قدمت مدرسه علمیه صادقیه
این مدرسه بزرگ قدمتی دویست ساله دارد و در طول این دویست سال افراد زیادی در آن تعلیم دیده اند. مدرسه صادقیه تبریز در طول این دویست سال آسیب های زیادی دیده است. شهرداری به دلیل قدمت و کاربرد مهم مدرسه صادقیه، چندیدن بار آن را بازسازی کرده است. محوطه این مدرسه به خوبی قدمت آن را نشان می دهد. در این مدرسه علمیه هم اکنون خواهران زیادی مشغول تحصیل هستند، و گردشگران داخلی زیادی برای دیدن این مدرسه به تبریز سفر می کنند.

 
اماکن اطراف مدرسه صادقیه
در سمت راست مدرسه صادقیه تبریز یک بازار قدیمی قرار دارد، نام این بازار صادقیه است. در این مدرسه حجره های متعددی بنا شده است. حجره هایی که در این مدرسه قرار دارند، برای استفاده طلاب می باشند. البته حجره ها تنها ویژگی این مدرسه نیستند، یک مسجد نیز در این مدرسه وجود دارد. ستون های این مسجد از سنگ ساخته شده اند، معمار طاق های مسجد را به صورت ضربی کار گذاشته است. مسجد اول در بخش شرقی مدرسه صادقیه قرار دارد، مسجدی دیگر نیز در کنار این مسجد بنا شده است که ظاهری مثل تالار دارد و برای اقامه نماز استفاده می شود.

 
سازنده مدرسه صادقیه تبریز
اولین فردی که دستور ساخت این مدرسه و مسجد صادقیه را داد، شخصی به نام میرزا صادق بود. میرزا صادق در اشتهار چشم به جهان گشود، وی بعد از گذراندن تحصیلات به شاه سلیمان صفوی خدمت کرد. مدرسه صادقیه تبریز موقوفات بسیار زیادی دارد، همین مسئله باعث شد نادر میرزا در کتاب معروف خود از این مدرسه نام ببرد. وی در کتاب خود درباره این مدرسه این چنین اذعان می کند: "این مدرسه در گذشته حمام بزرگ و مهمی بود، اما امروز به یک ویرانه تبدیل شده" این مطالب در صفحه 116 کتاب تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز به چاپ رسیده است.

 

امروز مدرسه صادقیه تبریز در زمینه های مختلفی فعالیت دارد، و سالانه بانوان زیادی در این مدرسه علمیه به تحصیل می پردازند. برنامه های اجتماعی، فرهنگی و هنری زیادی نیز در این مدرسه برگزار می شود. اگر قصد سفر به تبریز را دارید، باید به دنبال یک مکان مناسب برای ماندن باشید، برای اجاره کردن ویلای مناسب می توانید به اقامتگاه های شهر تبریز مراجعه کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربايجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات