مروری بر قدمت مسجد دال و ذال تبریز

مروری بر قدمت مسجد دال و ذال تبریز

 مسجد دال و ذال تبریز در محله مهادمین قرار دارد. با گذر از کوچه میارمیار بین دو خیابان فردوسی و شریعتی شمالی، می توانید این بنای قدیمی را ببینید.

از آثار مهم شهر تبریز می‌توان به مساجد اشاره کرد. به دلیل وجود دین اسلام و مذهب شیعه، این اماکن مورد توجه مردم هستند. عموما در صحن مساجد قدیمی مقبره های وجود دارد که در آنها اشخاص مهم حکومتی یا افراد شاخص مذهبی دفن شده اند. مسجد دال و ذال به دلیل وجود بقعه دو امامزاده مورد توجه مردم تبریز و دیگر مسافران است. این مسجد در تاریخ پنجم تیر 1384 به ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی رسیده است.

 

 

مروری بر تاریخچه مسجد دال وذال

تاریخ دقیقی برای ساخت این بقعه وجود ندارد زیرا معلوم نیست این مکان ابتدا امامزاده بوده یا مسجد، اما ساخت مسجد به دوران قاجاریه نسبت داده شده است. بنابه نوشته های قدیمی بازسازی و مرمت آن در سال 1193 اتفاق افتاده، و پوشش ساده مسجد نمای روحانی را نشان می‌دهد. گنبد آن با کاشی های سبز ساخته شده و نمای بیرونی مسجد به ارتفاع یک متر با سنگ مرمر کار شده و بنای ساختمانی آن را آجر تشکیل داده است. دو مناره فلزی مسجد دال و ذال از دور خودنمایی می‌کند. سردر ورودی مسجد نیز نوشته شده آستان مقدس نوادگان امیرالمومنین علیه السلام.

 

نمای داخلی امامزاده و مسجد
مسجد دال و ذال تبریز در محله مهادمین قرار دارد. با گذر از کوچه میارمیار بین دو خیابان فردوسی و شریعتی شمالی، می توانید این بنای قدیمی را ببینید. نمای داخلی مسجد با دیدن سه درب فلزی آغاز می‌شود. در دیواره‌های اصلی نیز چهار پنجره آهنی سبز رنگ وجود دارد که فضای آرام و معنوی را ایجاد می‌کند، وجود دو قبر کوچک با ضریح، اهمیت بیشتری برای توجه به این مسجد را شامل می‌شود.
فضای مسجد و امامزاده به گونه‌ای توسط در و پنجره ضلع شرق به هم پیوسته است، و در چهار جهت مسجد کتیبه‌ای بر روی درها وجود دارد. بر روی کتیبه ضلع شرقی که با کاشی‌های آبی و فیروزه هنر و زیبایی را نمایش می دهند، نام مسجد دال و ذال حک شده است. این درب، در ورودی مسجد است. کتیبه میانی از مرمر ساخته شده که آیات قرآن را بر روی آن نوشته اند، در ضلع غربی نیز بقعه متبرکه دو امامزاده قرار دارد. این بقعه به شکل مستطیل است و هر دو قبر را شامل می‌شد که با سه پنجره به درون حیاط مسجد راه دارد.

 

راه های دسترسی به مسجد دال ذال
محله مهادمین در مرکز شهر قرار دارد و با وجود خطوط حمل و نقل عمومی، راه دسترسی به این مسجد ساده است، برای اقامت در شهر تبریز می‌توانید از هتل‌ها و اجاره آپارتمان استفاده کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربايجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات