معرفی بقعه‌ امامزاده سیدالسادات در گلپایگان

معرفی بقعه‌ امامزاده سیدالسادات در گلپایگان

گنبد امامزاده سیدالسادات در سه سال گذشته از سوی اداره اوقاف، کاشی کاری و زیباسازی شده است.

بقعه امامزاده سیدالسادات دارای گنبد فیروزه ای شکل، و ارتفاع مناره ای به طول چهارده متر در مرکز شهر گلپایگان و در خیابان مسجد جامع واقع شده است. در داخل این مقبره تعداد سه ضریح وجود دارد که متعلق هستند به 3 تن از نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع)، ملقب به اسحاق، منصور رضا، و امامزاده یحیی (از نوادگان امام نهم شیعیان یعنی امام علی النقی علیه السلام). مقبره امامزاده سیدالسادات در اوایل قرن هشتم هجری قمری در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار از سوی فردی به نام حاج میرزا مهدی خان تعمیر و مرمت شده است. اما در چند سال اخیر به دلیل قدمت طولانی، گنبد امامزاده تاکنون دو مرتبه مرمت و کاشی کاری گردیده است. در مرحله نخست، کاشی های گنبد در اولین بارندگی زمستان ریزش پیدا کرد و سال بعد به کلی از بین رفت! و از همینجا میتوان تفاوت بین هنر معماران سنتی و معماران جدید را فهمید.

 

همچنین چند سال بعد یک مرتبه دیگر نیز این امامزاده با هزینه ای بالغ بر هشتاد میلیون کاشی کاری شد، که البته این کاشی کاری نیز امروزه تا حد زیادی از بین رفته است. در داخل مقبره دو کتیبه سنگی قرار دارد که به دلیل فرسایش و سائیدگی قادر به خوانده شدن نیست، و با کاوش و جستجوی کارشناسی در متون تاریخی نیز نشانه‌ای از متن و محتوای کتیبه پیدا نشده است. با نگاه کلی به سازه، دیوارها، طاق، و سقف‌ها نیز، ترک‌های ریز و درشت به راحتی مشخص هستند. متاسفانه این بنا در وضعیتی مناسبی قرار ندارد و روز به روز در حال تخریب شدن بیشتر است.

 

گنبد امامزاده سیدالسادات در سه سال گذشته نیز کاشی کاری شده است. با توجه به اینکه امامزاده سیدالسادات مکانی زیارتی و گردشگری است، باید مرمت و بازسازی آن تحت نظارت میراث فرهنگی انجام شود، اما کاشی های خریداری شده در آن زمان برای مرمت امامزاده سیدالسادات، مورد تأیید کارشناس میراث فرهنگی قرار نگرفت. شاید دلیل خراب شدن سریع کاشی کاری های جدید نیز همین کیفیت پایین آنها باشد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
باغ سنگی کمپینگ صمد (گلپایگان)
باغ سنگی کمپینگ صمد (گلپایگان)

اصفهان، کوچری

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


300,000 تومان برای هر شب

جزئیات