سفر به باغ مصلی نایین (بقعه خاندان پیرنیا)

سفر به باغ مصلی نایین (بقعه خاندان پیرنیا)

درب اصلی باغ مصلی نائین در سمت شمال شرقی آن قرار داشته، رو به امامزاده سلطان سید علی باز می شود. در محل ورود به حیاط یک هشت ضلعی قرار دارد. در ورودی آن هشتی، بالا خانه ای است که محل کتابخانه معاضد السلطنه پیرنیا بوده است.

باغ مصلی نائین یکی از آثار باستانی بسیار با ارزش شهرستان نائین است که باغی بسیار بزرگ و زیبا بوده، وتا چند سال پیش تفرجگاه مردم در ایام تعطیل بود. بقعه داخل آن نیز زیارتگاه نائینی ها محسوب می شده است. دیوار های آجری آن نیز بلند و کنگره ای است، و چهار برج به طور قرینه در چهار گوشه آن قرار دارد. درب اصلی باغ مصلی نائین در سمت شمال شرقی آن قرار داشته، و رو به امامزاده سلطان سید علی باز می شود. در محل ورود به حیاط یک هشت ضلعی قرار دارد. در ورودی آن هشتی، بالا خانه ای است که محل کتابخانه معاضد السلطنه پیرنیا بوده است. در میان گنبدخانه سه سنگ قبر در کنار هم، پیام رسان مجموعه ای از قطعه های کوتاه شده از احوال سرگذشت مربوط به سه نفر از افراد بزرگ و والامقام خاندان پیرنیا میباشد.

 

سنگ نوشته ای که در بخش شمالی این بنا قرار دارد، نشان دهنده احوال پیر عبدالوهاب و یا همان پیر نائین می باشد. دو سنگ نوشته میانی مربوط است به احوال ابوالحسن خان پیرنیا که با نام معاضدالسلطنه نیز شناخته می شود، و  نواده پیر نائین است. سنگ نوشته جنوبی، احوال حسین پیرنیا و یا همان مؤتمن الملک، یعنی نواده دیگر پیرنیا است. وسط باغ بقعه‌ای هشت ضلعی قرار دارد که سه پله از سطح زمین بلندتر است. این ساختمان به صورت چهار ایوانی است و بر فراز آن گنبدی بلند و زیبا وجود دارد که با کاشی فیروزه ای رنگ پوشیده شده است.

 

در بخش مرکزی باغ مصلی نائین، مقبره ای به صورت هشت گوش با اتاق های قرینه و به صورت چهار ایوان قرار گرفته است که گنبد بسیار زیبایی از کاشی به رنگ آبی بر روی آن دیده می شود. شایان ذکر میباشد که در زیر این گنبد آرامگاه حاج عبدالوهاب نائینی، فرزند حاج عبدالقیوم واقع شده که در سال 1212 هجری در این محل درگذشته است. مساحت باغ مصلی نائین هیجده جریب است و دور تا دور آن به صورت غلام گردش می باشد. (غلام گردش، نوعی طراحی اطراف یک مکان خاص میباشد، که طوری طراحی میشده که امکان طواف و گردش به دور آن مکان وجود داشته باشد)

در ضلع غربی مصلی، آب انبار بزرگی قرار دارد که بسیار جالب بوده و در نوع خود بی نظیر است. دو بادگیر برای این آب انبار تعبیه شده است که باعث می شود آب موجود در آن در فصل تابستان خنک و گوارا باشد. باغ مصلی نائین در میان چهار خیابان قدیمی شهر نائین امروزی، عرصه ای فرهنگی با جلوه های شهری موزون و آرامش بخش است که در حاشیه بافت قدیم شهر جا دارد و دارای دو دروازه می باشد که دروازه اصلی آن در دیوار شمالی باغ قرار گرفته است. ورودی دیگر نیز از بخش جنوبی بوده که بر محور شمالی جنوبی باغ و در راستای دروازه شمالی قرار گرفته است.مطالب مشابه