معرفی آسیاب آبی خوانسار

معرفی آسیاب آبی خوانسار

بازدید از آسیاب آبی خوانسار برای همگان آزاد بوده و شما با سفر به این شهر می توانید از این آسیاب دیدن کنید و از فضای دلنشین شهر خوانسار لذت ببرید.

از آنجایی که در گذشته اکثر غذاهای مردم بر پایه آرد تهیه می شده است، در روزگاران قدیم آسیاب ها جزو مکان های حائز اهمیتی بودند که بسیاری از خوراک مردم را تهیه می کردند. دو نوع متفاوت آسیب قدیمی وجود دارد که یکی از آنها آسیاب آبی و دیگری آسیاب بادی می باشد. در شهر ها و مناطق کویری، آسیاب ها به صورت بادی هستند. در مناطقی که آب بیشتری در آنها یافت می شد و جریان داشت، آسیاب های آبی قرار داشتند.

آسیاب ها در روزگاران قدیم از انرژی های طبیعی برای کار کردن و تهیه آرد استفاده می کردند. آسیاب های آبی در مسیر چشمه ها ساخته می شده اند تا از قدرت جریان آب برای به کار انداختن آسیاب و ساخت آرد استفاده کنند. آسیاب های بادی نیز در مکان های بادگیر ساخته می شدند. یکی از اینگونه مناطق، تپه هایی بودند که در بیرون شهر قرار داشتند و باد های زیادی به آنها می وزید. همچنین دشت هایی که درختان زیادی در آنها نبود تا مانع وزش باد شود نیز مکان های مناسبی برای ساخت آسیاب بادی بوده اند.

 

آسیاب آبی خوانسار در قسمت شمال غرب اصفهان و در 176 کیلومتری این شهر واقع شده است. شهر خوانسار در روزگاران قدیم دارای 41 آسیاب بوده است که امروزه تنها یکی از آنها مشغول به کار می باشد. آسیابی که امروزه فعال است در نزدیکی پارک سرچشمه خوانسار و در مسیر این چشمه قرار دارد و برای کار کردن از نیروی آب کمک می گیرد و قدمتی سیصد ساله دارد. از آنجایی که آب فراوانی در شهر خوانسار اصفهان جریان دارد، آسیاب های آبی زیادی در این شهر وجود داشته اند که امروزه نیز آثاری از آنها دیده می شود.

 

بازدید از آسیاب آبی خوانسار برای همگان آزاد بوده و شما با سفر به این شهر می توانید از این آسیاب دیدن کنید و از فضای دلنشین شهر خوانسار لذت ببرید. شما برای بازدید از آسیاب آبی خوانسار ابتدا باید به خیابان سرچشمه خوانسار بروید و سپس وارد یکی از کوچه های فرعی شده و خود را به آسیاب آبی برسانید.مطالب مشابه