تجربه کوهنوردی در زردکوه بازفت

تجربه کوهنوردی در زردکوه بازفت

زردکوه نام کوهستانی در زاگرش مرکزی، شهرستان کوهرنگ و در بخش بازفت است که از آن با عنوان زردکوه بختیاری هم یاد می شود . 4321 متر ارتفاع داشته و دومین کوه مرتفع رشته کوه زاگرش به شمار می رود. زاینده رود، کارون و دز از زردکوه سرچشمه گرفته اند. این رشته‌کوه جذاب که محبوبیت بالایی در بین کوهنوردان دارد، در حد فاصل رود کوهرنگ و رودخانه بازفت واقع شده است و جهت این رشته کوه از شمال غرب تا جنوب شرق هم آهنگ با حرکت کلی ساختار زاگرس می باشد.

زردکوه نام کوهستانی در زاگرش مرکزی، شهرستان کوهرنگ و در بخش بازفت است که از آن با عنوان زردکوه بختیاری هم یاد می شود . 4321 متر ارتفاع داشته و دومین کوه مرتفع رشته کوه زاگرش به شمار می رود. زاینده رود، کارون و دز از زردکوه سرچشمه گرفته اند. این رشته‌کوه جذاب که محبوبیت بالایی در بین کوهنوردان دارد، در حد فاصل رود کوهرنگ و رودخانه بازفت واقع شده است و جهت این رشته کوه از شمال غرب تا جنوب شرق هم آهنگ با حرکت کلی ساختار زاگرس می باشد. ارتفاعات زردکوه بازفت شهرستان کوهرنگ به صورت نواری بوده و با عرض حدود پانزده کیلومتر در برگیرنده قلعه های مرتفع بالای چهار هزار متر نظیر شاه شهیدان، زرده، چری، کلونچین، کینو و هفت تنان است. همچنین یخچال‌های اصلی زاگرس که دارای هسته‌ای یخی می باشند در کوه‌های زرد کوه قرار دارند و از معروفترین آن‌ها می‌توان یخچال ایلوک که طولانی ترین یخچال طبیعی ایران به شمار می رود، خرسان، غار یخی چما و پورسونان را نام برد. همچنین پیشنهاد می دهیم مطلب معرفی شهر بازفت کوهرنگ و دیدنی های آن هم بخوانید، زیرا مسیر دسترسی به این کوه از بازفت است.

 

زردکوه در جنوب غربی ایران و در انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. این رشته کوه یکی از غنی‌ترین ذخایر طبیعی آب ایران به شمار رفته و همانطور که در متن فوق ذکر شد، سرچشمه سه رود عظیم و معروف است و از سرچشمه‌های اصلی رودخانه کارون به عنوان بزرگترین رودخانه ایران و سرچشمه‌های اصلی زاینده‌رود از این رشته‌کوه سرچشمه گرفته اند و از همین رو زردکوه بازفت از ارزش طبیعی و زیست محیطی بسیار بالایی برخوردار است.

 

برای آشنایی با دیگر بخش های شهرستان بازفت هم پیشنهاد می دهیم سایر مخقالات وبسایت بومگردی را بخوانید، برای مثال، تجربه قدم زدن بر روی پل خدا آفرین بازفت، زیارت امامزاده پیر چابک بازفت و آشنایی با آبشار نیم‌ساعته بازفت کوهرنگ و دیدنی های اطرافش.

 مطالب مشابه