معرفی شهر بازفت کوهرنگ و دیدنی های آن

معرفی شهر بازفت کوهرنگ و دیدنی های آن

بخش بازفت در فاصله 190 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و یکی از محل‌های کوچ عشایر و ایلراه‌ آنها است و از همین رو در سفر به شهرکرد هم می‌تواند سری به این منطقه بزنید. بازفت دیدنی های زیادی در خود جای داده که عبارتن از آبشار بازفت، تنگ هونی، زردکوه، رودخانه معروف بازفت، قلعه دهناش، پل خداآفرین و همچنین امامزاده پیرچابک بازفت.

کوهرنگ از محبوب‌ترین شهرهای استان چهارمحل و بختیاری است که به دلیل جاذبه‌های توریستی عمدتا سرسبز و طبیعی که در دل خود جای داده است بومگردان زیادی را عاشق خود کرده است. یکی از مناطق دیدنی در این شهر، بازفت نام دارد که مرکز کوهرنگ است. بخش بازفت در فاصله 190 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و یکی از محل‌های کوچ عشایر و ایلراه‌ آنها است و از همین رو در سفر به شهرکرد هم می‌تواند سری به این منطقه بزنید. بازفت دیدنی های زیادی در خود جای داده که عبارتن از آبشار بازفت، تنگ هونی، زردکوه، رودخانه معروف بازفت، قلعه دهناش، پل خداآفرین و همچنین امامزاده پیرچابک بازفت. بازفتِ دیدنی و کم نظیر واقع در در منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی است. این دهستان زیبا از مشرق به دهستان‌های شوراب و بیرگان و دوآب، از مغرب به شهرستان‌های مسجد سلیمان و ایذه، از جنوب به دهستان میانکوه و از شمال هم به دهستان پشتکوه موگویی منتهی گردیده است. دو رشته کوه با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی در این دهستان زیبا امتداد دارد و روستا‌های آن در دره این کوه‌ها در میان جنگل بلوط واقع شده است. آبشار دیدنی بازفت در روستایی به نام شیخ عالی در این شهر قرار دارد و فاصله اندک آن با بازفت موجب محبوبیت این آبشار گردیده است.

 

این آبشار پس از لغزش بر روی دیواره ای صخره ای تشکیل رودی کوچک را میدهد که نهایتا به رودخانه بازفت منتهی می‌گردد. تنگ هونی هم که از دیگر دیدنی های طبیعی فوق العاده دهستان بازفت به شما می رود، در موقعیت غرب رودخانه بازفت و در ارتفاع ۱۶۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد که البته ارتفاع آن تا 2200 متری از سطح دریا می رسد. شایان ذر است که رودخانه کوچکی در کف تنگ، که از ارتفاعات مجاور سرچشمه گرفته است جریان پیدا کرده است که به رودخانه بازفت منتهی ی شود. تنگ پوشیده از جنگل های تنک نارون است.

 

در جنگل های زاگرس به دلیل شرایط رویشگاهی تقریبا یكسان و موقعیت خاص اقلیمی، بعضی از درختان و درختچه ها مانند بلوط ایرانی، بنه، كیكم، محلب، داغداغان، چنار، ون و زالزالک با تفاوت های اندک در تمام زاگرس به چشم می‌خورند. به منظور آشنایی با منطقه جنگلی این شهر، مطلب سیری در منطقه جنگلی بازفت کوهرنگ را مطالعه کنید. همچنین از بازدید سایر بخش های کوهرنگ هم که بازفت واقع در آن است غافل نشوید.

 مطالب مشابه