قدم زدن روی پل کلخوران اردبیل

قدم زدن روی پل کلخوران اردبیل

بیشتر مصالح استفاده شده در این پل سنگ، ملات آهک و ملات گچ است. پل تاریخی کلخوران در سه کیلومتری شمال اردبیل و دهستان کلخوران واقع شده است، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که گردشگران زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌ کند.

پل تاریخی کلخوران در سه کیلومتری شمال اردبیل و دهستان کلخوران واقع شده است، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که گردشگران زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌ کند. بیشتر مصالح استفاده شده در این پل سنگ، ملات آهک و ملات گچ است. پل‌های تاریخی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردبیل به شمار می‌روند و سالانه افراد زیادی را به این شهر جلب می‌کنند. در روستای کلخوران، رودخانه ای به نام قره چای جاری است که گذر‌گاه آجری  نصب شده بر روی آن، کلخوران نام دارد. این پل یادگاری از دوران صفویان است اما عده ای بر این باور هستند که بنای اصلی پل مربوط به دوره سلجوقی و ایلخانیان است که در دوره صفویه، تعمیر و بازسازی شده است. پل کلخوران دارای بیست و دو متر طول و سه متر عرض است که بلندای چهار متری آن را از سطح قره چای جدا ساخته است. این پل داری سه چشمه طاق است و فرم اجرای معماری آن به شیوه جناقی است. دهانه وسطی، پل بزرگ‌ تر از دهانه‌ های جانبی می‌ باشد که به صورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته‌ اند.

 

بزرگ‌ تر بودن این دهانه، باعث زاویه دار بودن عرشه پل شده است. همچنین در بعضى قسمت‌ هاى پل از سنگ قبرهاى قدیمى استفاده شده است که با توجه به نوشته‌ هاى روى آن‌ ها، مشخص می شود بناى پل مربوط به دوره صفویه است. پل کلخواران دارای پایه‌ های سنگی است که بر روی این پایه‌ ها موج شکن‌ هایی بنا شده‌ اند که شکل آن ها در هر دو قسمت پل، چه در جهت حرکت آب و چه در خلاف جهت آن، مثلث هستند. در این پل، پشت بند‌ها با آجر چینی‌ های ماهرانه در زیبایی پایه‌ ها، نقش به سزلیی دارد. این بنای تاریخی در 17 اسفند 1381 با شماره ثبت 7508 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

اگر قدم زدن بر روی پل های تاریخی را دوست دارید، بد نیست سری هم به دیگر پل های تاریخی شهرستان اردبیل نظیر پل سه چشمه و پل یدی گوز بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)

اردبیل , اردبیل , بازار

هاستل

شهری

تعداد اتاق : 0 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 220,000
آخر هفته: 220,000
تعطیلات: 220,000
تومان
جزئیات