سفر به روستای جبه‌دار اردبیل

سفر به روستای جبه‌دار اردبیل

این روستا از جهت آثار تاریخی شرایط ویژه ای دارد، بطوری که از سه طرف محاط در سه تپه تاریخی است. تا این لحظه تحقیقات یا کاوشهایی روی این آثار صورت نگرفته است و به این دلیل اطلاعات صحیح و دقیقی در رابطه با آن ها وجود ندارد که بتوان به آن استناد کرد.

جَبَه‌دار روستایی بسیار دیدنی و جلگه ای و معتدل در ده کیلومتری شمال غربی شهر اردبیل است که در روزگاران قدیم آب آن از چشمه تامین می شده است، چشمه ای که در حال حاضر به خشکی رفته است. این چشمه توسط قناتی به طول تقریبی هفت کیلومتر از بالای روستا سرچشمه و از زیر روستا رد و پایین روستا جاری می شود. شغل اصلی اهالی کشاورزی و در کنار آن به دامداری نیز می پردازند. محصول اصلی این روستا سیب زمینی و در درجه دوم گندم است و به مقدار محدودی یونجه و حبوبات نیز کشت می شود. این روستا از جهت آثار تاریخی شرایط ویژه ای دارد، بطوری که از سه طرف محاط در سه تپه تاریخی است. تا این لحظه تحقیقات یا کاوشهایی روی این آثار صورت نگرفته است و به این دلیل اطلاعات صحیح و دقیقی در رابطه با آن ها وجود ندارد که بتوان به آن استناد کرد. از منظر تفرجگاهی به دلیل اینکه این روستا در دو کیلومتری رود قره سو که بزرگ ترین رود شهر اردبیل محسوب می شود قرار گرفته گردشگران را در فصول مختلف سال به خود جلب می کند، بطوری که گردشگران در اطراف آن سکنا گزیده و از طبیعت زیبا و در کنار آن از ماهیگیری لذت می برند.

 

اوج و بلوغ این روستا از نظرگاه سرسبزی، مطلوبیت و مطبوعیت آب و هوایی در ماه های خرداد و تیر اتفاق می افتد به نحوی که قدم زدن در مزارع سیب زمینی و گندم حال و هوای ویژه ای دارد. از آثار تاریخی روستا به پل تاریخی می توان اشاره کرد، این پل در دوران حکومت صفویه توسط شاه عباس صفوی بنا شده و نکته قابل توجه در حال حاضر نیز تردد اهالی و ماشین آلات سبک و سنگین در آن صورت می پذیرد. از دیگر آثار تاریخی قنات روستاست که معماری ویژه و جالب توجهی دارد. بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیّت این روستا 1588 نفر با 330 خانوار گزارش شده است. سکنه این روستا به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. دین اهالی اسلام و مذهب شان تشیع است.

در سفر به اردبیل از بازدید دیگر دیدنی های جذاب و فوق العاده ای نظیر پل سه چشمه اردبیل و همچنین چشمه‌های آب معدنی استان اردبیل نیز غافل نشوید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)
هاستل پاییز، اتاق های دونفره (اردبیل)

اردبیل , اردبیل , بازار

هاستل

شهری

تعداد اتاق : 0 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 220,000
آخر هفته: 220,000
تعطیلات: 220,000
تومان
جزئیات