گذری بر تاریخچه ساخت ربع رشیدی تبریز

گذری بر تاریخچه ساخت ربع رشیدی تبریز

ربع رشیدی، فرهنگستانی بزرگ بود که از زیر مجموعه های مفید تشکیل شده و در زمان خود پاسخگوی نیاز تمام مردم اطراف از لحاظ مسجد، دارالاشفا، مدرسه و... بوده است.

تبریز، دیار اولین ها، که با داشتن اماکن تاریخی زیادی توانسته توجه توریست و گردشگران زیادی را به خود جلب کند، از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی گرفته، تا مقبره شعرا و اولین دانشگاه ها. "ربع رشیدی" یکی از معروف ترین مکان های دیدنی در شهر تبریز است که به پشتوانه گذشته پر فراز و نشیب، کنجکاوی توریست ها و گردشگران را بر انگیخته. در ادامه با معرفی این مکان دیدنی و زیبا در خدمت شما هستیم.


نگاهی بر قدمت تاریخی ربع رشیدی تبریز
شهرکی خارق العاده از علم و هنر و زیبایی که به واسطه داشتن بناهای کاربردی همانند بیمارستان، مسجد، حمام، دارالایتام و دانشگاه در چهار سوی خود، به شهر چهارسو معروف بود، و بعدها با استفاده از عدد 4 عربی این منطقه به نام ربع رشیدی شهرت یافته است. ربع رشیدی یکی از افتخارات شهر تبریز است، چرا که به واسطه خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی (مهمترین چهره سیاسی دوره مغول در ایران) تاسیس شده و برای ساخت آن عمارت هایی از عراق، افغانستان و گرجستان به فروش رسیده بود!


دسترسی ساده به منطقه تاریخی ربع رشیدی
ربع رشیدی فرهنگستانی بزرگ بود که از زیر مجموعه های مفید تشکیل شده و در زمان خود پاسخگوی نیاز تمام مردم اطراف از لحاظ مسجد، دارالاشفا، مدرسه و... بوده است که البته در حال حاضر تنها بخش کوچکی از این بنای تاریخی به جای مانده و همه ساله پذیرای بسیاری از توریست ها در سراسر دنیا می باشد. این بنا یک بار در زمان شاه عباس صفوی مرمت و بازسازی گردید و در حال حاضر باقی مانده این منطقه باشکوه را می توانید در خیابان عباسی و در دامنه کوه سرخاب ببینید. شهرک زیبای ربع رشیدی در حصاری از دیوار های بلند قرار گرفته و به عنوان منطقه ای مهم شناخته شده بود.و هم اکنون پس از گذر سال ها، این بنا به ثبت آثار ملی رسیده و دارای مکان هایی مانند دانشگاه دارالایتام و حمام میباشد که بر اساس سبک معماری آذری ساخته شده است.


دیدنی های منحصر به فرد در ربع رشیدی تبریز
این مجموعه بسیار پهناور دارای کتابخانه و گنبدی برای مزار خواجه رشیدالدین است. این شهرک توسط وقف نامه‌ای که خود خواجه رشیدالدین نوشته بود اداره می‌شد. در این دانشگاه علومی متفاوت تدریس می‌شد و دانشمندان نامداری از کشورهای بزرگ آن زمان همچون مصر و چین در این مکان تدریس می‌کردند. وقف نامه رشیدالدین در اختیار خانواده ذکاءالملک بود که توسط کتابخانه ملی خریداری شد و همراه با شاهنامه بایسنقری به ثبت جهانی یونسکو رسید، و امروزه جزو میراث مستند یونسکو حساب می شود.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربايجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات