معرفی کتیبه "گر نوشته" هفشجان

معرفی کتیبه

کتیبه "گر نوشته" در مرداد ماه سال 81 توسط سازمان میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری به ثبت ملی رسید، شماره ثبت این اثر بی نظیر و تاریخی 5995 می باشد.

چهارمحال بختیاری شهر هنر و فرهنگ، از گذشته تاکنون مردمانی هنرمند و هنر دوست داشته است. این استان آثار تاریخی زیادی دارد که نشان از قدمت باشکوهش می باشد. برای آشنایی بیشتر با مردم بختیاری و فرهنگ گذشتگان، باید از آثار تاریخی استان دیدن کنید. تقریبا همه آثار تاریخی ارزشمند استان چهارمحال بختیاری به ثبت ملی رسیده اند، ما در این مقاله یکی از اثرهای تاریخی ارزشمند شهرستان هفشجان را به شما عزیزان معرفی می کنیم.


برررسی قدمت کتیبه "گر نوشته"
قدمت کتیبه "گر نوشته" هفشجان به قبل از میلاد مسیح برمی گردد، به گفته برخی از باستان شناس ها قدمت این کتیبه به چهار هزار سال می رسد. این کتیبه برای اولین بار در شهرستان هفشجان از توابع فارسان کشف شد. این کتیبه ارزشمند و کهن در کوه جهان بین قرار دارد، برای دیدن این کتیبه باید به کوه جهان بین بروید. کتیبه "گر نوشته" در مرداد ماه سال 81 توسط سازمان میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری به ثبت ملی رسید، شماره ثبت این اثر بی نظیر و تاریخی 5995 می باشد. این کتیبه را بر روی دیوارهای صیقل داده شده کوه جهان بین ایجاد کرده اند، به همین دلیل در طول زمان فرسایش تاثیر زیادی بر روی نوشته هایش نداشته است. کوه جهان بین در حومه شهرستان هفشجان چهارمحال واقع شده است.


مسیر تاریخی نزدیک کتیبه "گر نوشته"
کوه جهان بین یکی از مهم ترین مناطق هفشجان از نظر سیاحتی و قدمت است. بعد از بازدید کتیبه گر نوشته هفشجان، شما می توانید مسیر تاریخی استان چهارمحال بختیاری را نیز ببینید. این مسیر بسیار قدیمی در زمان های گذشته کاربرد فراوانی داشته است. مردم هفشجان در گذشته از این مسیر برای رفت و آمد استفاده می کردند، فاصله این مسیر با مرکز استان چهارمحال بختیاری تنها 14 کیلومتر است. مردم شوش و خوزستان نیز از طریق همین جاده قدیمی با مردم هفشجان ارتباط برقرار می کردند. برخی از باستان شناس ها معتقدند این مسیر سنگی و تاریخی که در کنار کتیبه "گر نوشته" قرار دارد، به عنوان شاهراه محسوب می شده است. مسیر سنگی، خوزستان و اصفهان را نیز به یکدیگر متصل می کند.

 

وضعیت کنونی کتیبه گر نوشته
با اینکه استان چهارمحال بختیاری قدمتی بسیار درخشان دارد، هنوز برخی از اثرهای ارزشمند استان به خوبی حفاظت نمی شوند. کتیبه "گر نوشته" هفشجان با اینکه دارای قدمتی چندهزار ساله است، هنوز حفاظ مناسبی ندارد، به همین دلیل بخش هایی از نوشته ها دچار فرسایش شده اند. کوه جهان بین، کتیبه گر نوشته، و چشمه های بی نظیر منطقه، پتانسیل خوبی برای جذب گردشگران خارجی و داخلی دارند. برای ماندن در این منطقه می توانید به هتل های اطراف هفشجان سر بزنید و یا با اجاره ویلا محل مناسبی را برای استراحت خود در نظر بگیرید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)

چهارمحال بختیاری , هفشجان ,...

خانه با حیاط مشترک

روستایی

تعداد اتاق : 4 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 280,000
آخر هفته: 330,000
تومان
جزئیات