آشنایی با پیشینه گورستان تاریخی بزلر هفشجان

آشنایی با پیشینه گورستان تاریخی بزلر هفشجان

در گورستان تاریخی بزلر هفشجان شیرهای سنگی قرار دارند، که بر روی قبر افراد مهم گذاشته شده اند. بر روی این شیرهای سنگی کنده کارهایی وجود دارد که بیشتر به شکل خنجر، اسب، بته جقه، سرو، و تفنگ می باشند.

نام گورستان بزلر را شنیده اید؟ می دانید در کجا واقع شده است؟ اگر نمی دانید تا انتهای راهنمای سفر با ما همراه باشید. این گورستان پیشینه ای دور و دراز دارد، به طوری که افراد زیادی برای دیدن این قبرستان از کشورهای دیگر به شهر هفشجان سفر می کنند. اگر کنجکاو هستید که علت معروفیت و ارزش بالای این قبرستان چیست، با ما در این سفر همراه باشید.

 

گورستان تاریخی بزلر هفشجان
همانطور که گفتیم این گورستان قدمت زیادی دارد، قدمت این گورستان به دوران صفویه برمی گردد. در این گورستان بزرگ بالغ بر دو هزار سنگ قبر وجود دارد، که به دوران صفویه و قاجاریه بر می گردند. باستان شناس معروف پرویز تناولی این گورستان را بی نظیرترین گورستان تاریخی در کشور و جهان دانست، به گفته برخی از صاحب نظران در زمینه باستان شناسی، ارزش این اثر تاریخی با تخت فولاد اصفهان برابری می کند. در گورستان تاریخی بزلر هفشجان شیرهای سنگی قرار دارد، که بر روی قبر افراد مهم گذاشته شده اند. بر روی این شیرهای سنگی کنده کارهایی وجود دارد که بیشتر به شکل خنجر، اسب، بته جقه، سرو، و تفنگ می باشند. هر کدام از این کنده کاری ها نشان از یک ویژگی متوفی هستند، به طور مثال افرادی که بر روی شیر سنگی قبرشان سرو کشیده شده است، روح بزرگی داشته اند. به گفته برخی از مردم محلی نماد اسب بر روی شیرهای سنگی نشان از آمادگی فرد برای مرگ است. تا انتهای سفر شگفت انگیز ما را تنها نگذارید.


قبرهای گورستان
یکی از ویژگی های گورستان تاریخی بزلر هفشجان، سنگ قبرهایش است. سنگ قبرهایی که در این گورستان قرار دارند، به صورت عمودی و افقی کار گذاشته شده اند. برخی دیگر از سنگ قبرها به شکل محراب و تندیس وار هستند، بر روی تمامی سنگ قبرها تزئیناتی قدیمی وجود دارد. سنگ قبرهایی که به صورت عمودی کار گذاشته شده اند، به شکل محراب می باشند. بر روی برخی از قبرهای گورستان کبوترهایی کشیده شده است، که به گفته مردم محلی نماد پیک می باشد. تنها کبوتر نیست که بر روی تمام قبرها حک شده است، نقوش دیگری نیز وجود دارند، که از جمله آن ها می توان به هوالباقی، بسم الله الرحمن الرحیم، لایموت و شعرهایی در وصف متوفی اشاره کرد.


حجاران قبور بزلر
حجاران قبور یا همان سازندگان قبرها از سنگ هایی خاص برای ساخت سنگ قبر استفاده می کردند، این افراد همچنین وظیفه تزئینات قبور گورستان تاریخی بزلر هفشجان را نیز بر عهده داشتند. حجاران صفوی در کار خود بسیار ماهر بودند و سنگ قبرهای زیادی را در شهر هفشجان درست کردند. این افراد به مدت چهارصد سال قبرهای مردم هفشجان را تراش می دادند. اگر به دنبال یک اقامتگاه مناسب هستید، ویلاهای اطراف هفشجان گزینه های خوبی هستند، به علاوه می توانید از امکانات اجاره ویلا استفاده نمایید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)

چهارمحال بختیاری , هفشجان ,...

خانه با حیاط مشترک

روستایی

تعداد اتاق : 4 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 280,000
آخر هفته: 330,000
تومان
جزئیات