معرفی آجر نوشته عیلامی میانه هفشجان

معرفی آجر نوشته عیلامی میانه هفشجان

آجر نوشته عیلامی میانه هفشجان امروز در یکی از موزه های باستان شناسی مرکز استان چهارمحال بختیاری نگهداری می شود. آجر نوشته در تپه قدیمی اسکندریه کشف شده، قدمت این تپه به 9000 سال پیش برمی گردد.

نوشته ها از گذشته تاکنون در تاریخ و فرهنگ مردم تاثیر به سزایی داشته اند. هر نوشته به گونه ای ارزش دارد، برخی از نوشته ها ارزش علمی دارند، برخی دیگر ارزش تاریخی! انسان ها در طول تاریخ نوشته های زیادی را از خود به جا گذاشته اند که امروز ارزش تاریخی پیدا کرده است، ما در این مقاله قصد داریم یکی از سنگ نوشته های مهم و تاریخی استان چهارمحال بختیاری در شهرستان هفشجان را به شما معرفی کنیم.

 

ویژگی های آجر نوشته عیلامی میانه 
آجر نوشته عیلامی میانه هفشجان به عبارتی کتیبه پیشنه ای دور و دراز دارد. بیایید کمی درباره ابعاد کتیبه صحبت کنیم؛ طول این کتیبه به 24 سانتی متر می رسد، و پهنا و قطر آن به ترتیب 15 و 8 سانتی متر است. بر روی این کتیبه 26 خط نوشته وجود دارد، نوشته های این کتیبه تنها به یک زبان نیستند، در نوشتن این کتیبه از دو زبان میخی و عیلامی استفاده کرده اند. تاریخ دقیق این کتیبه به 1110 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. این کتیبه با ارزش و زیبا را در سال 1375 کشف کردند، جالب اینجاست که کتیبه در قلعه ای افغانی کشف شده است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

نویسنده آجر نوشته عیلامی
در این بخش از مقاله نویسنده این اثر ارزشمند را به شما معرفی می کنیم. بعد از کشف این اثر، باستان شناس ها شبانه روز بر روی آجر نوشته عیلامی میانه هفشجان تحقیقاتی را انجام دادند و متوجه شدند که یکی از پادشاهان عیلامه میانه این کتیبه را نوشته است. نام پادشاهی که این اثر ارزشمند را نوشته است، هوته لوتوش اینشوشیناک می باشد. به عقیده باستان شناس ها در اطراف مکانی که این کتیبه کشف شده است، حتما یک زیگورات نیز وجود دارد. به گفته برخی از صاحب نظران در زمینه باستان شناسی، معماری های عظیمی در تپه تاریخی اسکندریه مدفون شده است که باید بیرون آورده شوند.

 

وضعیت آجر نوشته عیلامی 
آجرنوشته عیلامی میانه هفشجان امروز در یکی از موزه های باستان شناسی مرکز استان چهارمحال بختیاری نگهداری می شود. آجر نوشته در تپه قدیمی اسکندریه کشف شده، قدمت این تپه به 9000 سال پیش برمی گردد. تپه اسکندریه نیز یکی از مکان های تاریخی مهم هفشجان می باشد که در سال 1384 به ثبت ملی رسید. شماره ثبت این مکان تاریخی 886 است. آجر نوشته عیلامی ثابت کرده است که تپه اسکندریه و قلعه افغان بازسازی شده اند. برای بازدید از مکان های تاریخی هفشجان باید زمان بگذارید و برای اینکار نیاز به اقامتگاهی برای ماندن دارید، برای حل این مشکل می توانید به خانه های اجاره ای اطراف هفشجان مراجعه کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)
خانه سنتی گل صنم (هفشجان، چهارمحال بختیاری)

چهارمحال بختیاری , هفشجان ,...

خانه با حیاط مشترک

روستایی

تعداد اتاق : 4 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 280,000
آخر هفته: 330,000
تومان
جزئیات