کوه شیراز شهر سامان را با ما دیدن کنید

کوه شیراز شهر سامان را با ما دیدن کنید

کوه شیراز تنها کوه شهر سامان بختیاری ها نیست، کوه دیگری نیز با نام برمه در این شهر قرار دارد.

شهر سامان استان چهارمحال بختیاری را می شناسید؟ کوه شیراز سامان را چطور؟ این شهر و طبیعت بکرش را کسانی که به طبیعت و مسافرت علاقه دارند، به خوبی می شناسند. کوه شیراز در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد، این استان به دلیل وجود کوهستان های سربه فلک کشیده، اقلیم آب و هوایی سردی دارد. اگر این شهر و کوه شیرازش را نمی شناسید، با ما در این راهنمای سفر همراه باشید.

 

نگاهی برشکوه و عظمت کوه شیراز سامان
ارتفاع این کوه باشکوه به سه هزار متر می رسد، شهرستان سامان استان چهارمحال بختیاری در دامنه این کوه بلند قامت بنا شده است. بیشتر افرادی که به تاریخ علاقه دارند و در زمینه تاریخ شناسی فعالیت دارند، معتقدند شهر سامان در گذشته سه کیلومتر با این کوه فاصله داشته است. گروه های کوهنوردی زیادی این کوه استان چهارمحال بختیاری را فتح کرده اند. کسانی که به کوهنوردی علاقه دارند، سالانه برای فتح و دیدن این کوه به شهرستان سامان در چهارمحال بختیاری می روند. هم اکنون در کنار کوه شیراز سامان، زمین های کشاورزی نیز واقع شده است. کوه شیراز تنها کوه شهر سامان بختیاری ها نیست، کوه دیگری نیز با نام برمه در این شهر قرار دارد، ما به عنوان یک راهنمای سفر، این شهر را به کسانی پیشنهاد می دهیم که عاشق کوه نوردی هستند.

 

جمعیت مردم دامنه کوه شیراز
همانطور که گفتیم شهر سامان در دامنه این کوه واقع شده است، جمعیتی که در دامنه این کوه زندگی می کنند، به 43 هزار نفر می رسند. شهر سامان در جهت غربی کوه شیراز سامان واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این شهر توریستی 51 و 50 درجه می باشد، و عرض جغرافیایی آن 32 و 27 درجه است. کوه شیراز و شهر سامان بهترین مکان برای طبیعت گردی و کوه نوردی است. رودخانه زاینده رود نیز از شهر سامان گذر می کند، این رودخانه بستر خوبی را برای گردشگری ایجاد کرده است. نصف جهان (اصفهان) نیز با این شهر در همسایگی است، یعنی بعد از دیدن کوه شیراز سامان می توانید به دیدن جاهای گردشگری اصفهان نیز بروید.

 

اولین ساکنین کوه شیراز
اولین کسانی که مهمان کوه شیراز سامان شدند، قشقایی ها بودند. در میان قشقایی ها دوازده برادر بودند، زمانی که سرما باعث می شود مردم از کنار کوه به شهر سامان کوچ کنند، چهار برادر از دوازده تا باقی می مانند و قلعه هایی باشکوه را در دامنه کوه شیراز بنا می کنند. این چهار برادر قلعه های ساخته شده را به چوپانانی که برای چراندن گوسفندان به دامنه کوه می رفتند، کرایه می دانند. یکی از این قلعه ها در کنار مسجد جامع سامان واقع شده است، برای اقامتگاه خود می توانید به اقامتگاه های شهر سامان مراجعه کنید.
 مطالب مشابه