سیری در خانه نیما یوشیج بلده

سیری در خانه نیما یوشیج بلده

خانه نیما یوشیج که وی آن متولد شد، خانه ای قاجاری و با سبک و سیاق معماری آن دوره است که به دستور ناظم الایاله، جد نیما، در محله لالوی یوش و با مصالح خشت، گل و چوب بنا شد.

خانه نیما یوشیج یک بنای تاریخی و با بیش از یک قرن قدمت در شمال ایران است که واقع در شهرستان بلده استان مازندران است. خانه نیما یوشیج که وی آن متولد شد، خانه ای قاجاری و با سبک و سیاق معماری آن دوره است که به دستور ناظم الایاله، جد نیما، در محله لالوی یوش و با مصالح خشت، گل و چوب بنا شد. این خانه سه در ورودی و اتاق‌های بسیاری دورتادور حیاط دارد که امروز به موزه و کتابخانه تبدیل شده‌اند. در کتابخانه همه نوع کتابی خواهید دید؛ از جمله کتاب‌هایی که متعلق به نیما نبودند. در اتاق‌های دیگر، آثار و دست نوشته‌های وی قرار دارد. در یکی از اتاق‌ها نقاشی جالبی از مناره قزوین دیده می‌شود که امضای نیما در پایین آن جالب توجه است.

 

تصاویری از نیما یوشیج نیز در این موزه به چشم می خورد. همچنین شعرهایی از طرف شاعران مازندرانی که در وصف شهر یوش، مازندران و پدر شعر نو سروده شده است، از دیگر اجزای مجموعه موزه هستند. در میان حیاط، سه سنگ قبر دیده می‌شود که به نیما، خواهرش بهجت و دیگری سیروس طاهباز که یکی از دوستان نزدیک نیما بوده تعلق دارند.

 

این خانه که از جاهای دیدنی بلده به حساب می‌آید، به شماره ثبت 1802 از طرف سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از دیگر خانه های تاریخی که در مازندران انتظار شما را می کشند، می توان به خانه شهریاری بهشر و خانه سردار جلیل ساروی ساری اشاره نمود.

 مطالب مشابه