برگی دیگر از تاریخ چهارمحال بختیاری، پل سنگی هوره سامان

برگی دیگر از تاریخ چهارمحال بختیاری، پل سنگی هوره سامان

دهانه مرکزی پل سنگی هوره سامان از دیگر دهانه ها بزرگتر است. تاق هایی که در ساختار پل وجود داررند، شکلی نیم دایره دارند و به سبک رومی ها ساخته شده اند.

عروس پل های بختیاری را می شناسید؟ پل سنگی هوره یکی از مهم ترین پل های شهرستان سامان در استان چهارمحال بختیاری است. این پل بر روی رودخانه زاینده رود بنا شده و در گذشته کارایی های فراوانی داشته است. شهرستان سامان با اینکه چندان بزرگ نیست، اما آثار تاریخی با قدمتی را درون خود جای داده است. برای آشنایی بیشتر با پل سنگی هوره سامان و جاذبه های اطرافش راهنمای سفر را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد دهید. 


کارایی و قدمت پل سنگی
این پل بی نظیر و باشکوه در روستای هوره واقع شده است. کسانی که این پل را بنا نهاده اند از آن برای عبور و مرور به روستای سوادجان استفاده میکرده اند، چرا که این پل دو روستای هوره و سوادجان را به یکدیگر متصل می کند. پل سنگی هوره سامان قدمتش به دوره صفوی بر می گردد و یکی از ابنیه های بی نظیر تاریخ صفوی بوده است. این پل را با هفت دهنه جداگانه ساخته اند، در ساخت این دهنه ها و پل از سبک سنتی استفاده شده و سازنده برای ساخت پل از مصالحی همچون سنگ و سیمان استفاده کرده است. این پل به دلیل مواد اولیه اش که سنگ بوده، به این نام معروف شده است.

 

معماری پل سنگی چگونه است
بیایید درباره معماری پل صحبت کنیم، این پل علاوه بر هفت دهانه دارای هشت ستون محکم و سنگی است. دهانه مرکزی پل سنگی هوره سامان از دیگر دهانه ها بزرگتر میباشد. تاق هایی که در ساختار پل وجود دارند، شکلی نیم دایره دارند و به سبک رومی ها ساخته شده اند. یکی دیگر از کاربردهای این پل عبور راحت عابران در فصل بارندگی و سرد سال بوده است. این پل با کمک حاج سیدعطاالله، حاج محمد و کمک اهالی روستای هوره بر روی رودخانه زاینده رود بنا شده است. بعد از خراب شدن پل قدیمی هوره، این پل جایگزین شد. 

 

نحوه ساخت پل سنگی هوره سامان
معماران این پل برای ساختن ان از تیرک های چوبی برای ایجاد پی استفاده کردند. این تیرک ها در فاصله نیم متری یکدیگر کار گذاشته می شدند. مردم نیز برای مسدود کردن آب در پشت این تیرک ها از شن و ماسه کمک می گرفتند، در پشت برخی از تیرک ها از سنگ استفاده شده است. سنگ هایی که برای ساخت این پل استفاده شده اند، در هفتاد متری پل بدست آمده اند. این سنگ ها را از جاجا که یکی از روستاهای شرق پل است، آورده اند. ساخت این پل در سال 1337 هجری شمسی آغاز و در سال 1338 (در زمان پهلوی) به پایان رسید.

 مطالب مشابه