غارنوردی در غار اسپهبد خورشید سوادکوه

غارنوردی در غار اسپهبد خورشید سوادکوه

اسپهبد خورشید از دیدنی های طبیعی سوادکوه است و مکانی جذاب برای غارنوردان. غار اسپهبد خورشید، بلندترین طاق طبیعی جهان به شمار می رود و با شماره 8739 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و جزو کم نظیرترین استحکامات نظامی کشور به شمار می رود.

اسپهبد خورشید از دیدنی های طبیعی سوادکوه است و مکانی جذاب برای غارنوردان. غار اسپهبد خورشید، بلندترین طاق طبیعی جهان به شمار می رود و با شماره 8739 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و جزو کم نظیرترین استحکامات نظامی کشور به شمار می رود. این طاق طبیعی با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای کهن در سینه کش کوهی بلند، در نزدیکی روستای بالا دوآب شهرستان سوادکوه از کیلومترها فاصله به چشم می خورد. در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه‌هایی مطبق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهایی مسکونی و تدافعی شامل پلکان، حوض، انبار و آب‌انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا گردیده است.

 

غار اسپهبد خورشید یا کرکیل دژ در ارتفاعات کوهستان البرز و در منطقه سواد کوه و در مسیر دسترسی به کوهی پر هیبت به نام خطیر کوه قرار دارد. فاصله ی آن با تهران 182 کیلومتر است و یکی از جاذبه های مهم و تاریخی گردشگری و طبیعت گردی در استان مازندران به شمار می رود. این غار در متون تاریخی به نام طاق عایشه گرگیلی دژ و در زبان مردم منطقه سوادکوه به نام لاپ کمر معروف است، لاپ به معنی بریدگی است و چون در دل کوه طاق غار به صورت شکاف و بریدگی است مردمان این نام را بر آن نهاده‌اند.

 

همچنین مردم روستاهای اطراف آن را دیوکالی به معنای لانه‌ی دیومی نامند. این غار با قطر دهانه‌ای در حدود 90 متر، بزگترین طاق طبیعی در دنیاست. وقتی بر دهانه غار می ایستید منظره ای منحصر به فرد و خیره کننده از طبیعت منطقه سواد کوه پیش رویتان می بینید، چشم اندازی که که هر بیننده و طبیعت گردی را مسحور شگفتی خود می کند. همچنین از بین دیگر غارهای دیدنی سوادکوه که ارزش دیدن دارند، می توان به غار سوت شاه و غار زنگیان اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
سوئیت دربستی (پل سفید، سوادکوه)
سوئیت دربستی (پل سفید، سوادکوه)

مازندران , پل سفید ,...

سوییت

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 390,000
آخر هفته: 480,000
تعطیلات: 500,000
تومان
جزئیات
خانه زیبای دیلانِشین (مازندران، پل سفید)
خانه زیبای دیلانِشین (مازندران، پل سفید)

مازندران , پل سفید , درزیکلا

خانه

جنگلی

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,100,000
آخر هفته: 1,320,000
تعطیلات: 1,540,000
تومان
جزئیات
ویلا دربستی جنگلی شمال (سوادکوه، آلاشت)
ویلا دربستی جنگلی شمال (سوادکوه، آلاشت)

مازندران , پل سفید , سوادکوه

ویلا

جنگلی

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 770,000
آخر هفته: 880,000
تعطیلات: 990,000
تومان
جزئیات