معرفی آسیاب آبی پل زمانخان سامان

معرفی آسیاب آبی پل زمانخان سامان

در اطراف آسیاب آبی پل زمانخان سامان طبیعتی بکر و بی نظیر تشکیل شده است، این طبیعت به دلیل آب و هوای خوب و زاینده رود به وجود امده است. اگر به ورزش های هیجانی مثل رفتینگ علاقه دارید حتما یکبار به سامان سفر کنید.

بیشتر افراد فکر می کنند برای دیدن مکان های تاریخی بی نظیر باید به خارج از کشور سفر کرد، در حالی که این تفکر اشتباه است! چرا؟ علت آن را برای شما در این راهنمای سفر شرح می دهیم. استان چهارمحال بختیاری با دارا بودن مکان های تاریخی و بی نظیر یکی از بهترین مکان ها برای سیاحت در فصول مختلف سال است. این استان در داخل شهرستان های خود مکان هایی را دارد که قدمت هزاران ساله دارند، ما در این راهنمای سفر شما را با آسیاب آبی پل زمانخان سامان آشنا می کنیم.

 

 

قدمت آسیاب آبی پل زمانخان
قدمت این آسیاب آبی به دوره قاجار برمی گردد، یعنی حدود دویست سال پیش! این آسیاب قدیمی در 29 کیلومتری مرکز استان چهارمحال بختیاری واقع شده است. این آسیاب درست در کنار پل زمانخان احداث شده است، فاصله این اثر تاریخی با شهرستان سامان در استان چهارمحال بختیاری حدود 5 کیلومتر می باشد. سازمان میراث فرهنگی استان در بهمن ماه سال 78 بود که آسیاب آبی پل زمانخان را به عنوان یک اثر ملی ثبت کرد، شماره ثبت این اثر 2593 است. برای آشنایی بیشتر با این آسیاب و جاذبه های اطرافش باید راهنما را به خوبی مطالعه کنید. 

 
سازنده آسیاب آبی پل زمانخان
فردی که دستور ساخت این آسیاب بادی را داد، رئیس یکی از ایل های بزرگ ترک بود. سازنده این اسیاب یکی از سردارهای بزرگ در زمان صفویان بوده است. به گفته مردم سامان این پل برای راحتی مردم در زمان کوچ برای عبور از رودخانه زاینده رود ساخته شده است. یکی از عواملی که باعث شد تا این ایل ترک بتوانند به راحتی چنین آسیاب آبی بزرگی را بر روی زاینده رود احداث کنند، قدرت و ثروت انان بود. بیشتر مردم این ایل در دوره افشاریه و صفویه دارای مناصب مهمی در سیاست بودند. حاج حسین خان، محمد تقی خان و علی اکبر خان از جمله افرادی بودند که در ساخت آسیاب ابی پل زمانخان سامان مشارکت داشتند.

 

طبیعت بی نظیر اطراف آسیاب آبی
در اطراف آسیاب آبی پل زمانخان سامان طبیعتی بکر و بی نظیر تشکیل شده است، این طبیعت به دلیل آب و هوای خوب و زاینده رود به وجود امده است. اگر به ورزش های هیجانی علاقه دارید حتما یکبار به سامان سفر کنید، چرا که این آسیاب آبی در کنار زاینده رود واقع شده است و این رود خروشان بهترین مکان برای ورزش رفتینگ است. تنها ورزش رفتینگ نیست که باعث شده این آسیاب آبی و پلش معروف شوند، مناظر زیبای آن نیز باعث شده عکاسان زیادی برای گرفتن عکس های فوق العاده به این شهرستان سفر کنند. برای اقامت خود می توانید به اقامتگاه های اجاره ای در شهر سامان مراجعه کنید.مطالب مشابه