گردشی در قلعه تاریخی جونقان فارسان

گردشی در قلعه تاریخی جونقان فارسان

 قلعه تاریخی جونقان فارسان زیبایی هایی افسون کننده دارد به طوری که هر فردی را به یاد داستان های شهرزاد قصه گو می اندازد.

کشور ما ایران به دلیل قدمت درخشانی که دارد، آثار بی نظیری از گذشته های دور را در خود جای داده است. یکی از قلعه های تاریخی شهرستان فارسان که باید حتما آن را ببینید، قلعه تاریخی جونقان نام دارد. این قلعه معماری بی نظیری دارد که ما در این راهنما به بررسی جزئیات آن می پردازیم.

 

قلعه تاریخی جونقان فارسان 
این قلعه در داخل شهرستان فارسان قرار دارد، برخی از افراد این قلعه را با نام سردار اسعد نیز می شناسند. قلعه جونقان فارس از دو طبقه مجزا تشکیل شده است. این اثر تاریخی به دستور اسعد (که یکی از سرداران بختیاری بوده است) ساخته شده. در معماری این قصر از سبک اروپایی ها استفاده شده است، پیشینه این قلعه به قرن 13 هجری قمری برمی گردد. این قلعه به دلیل مشروطیت و قیام مردم بختیاری به معروفیت زیادی رسید. توریست های زیادی سالانه برای دیدن این قلعه به شهرستان فارسان سفر می کنند. بیشتر مردم شهر جونقان در این منطقه جنبش های مهم و سرنوشت ساز خود را آغاز کرده اند. برای آشنایی بیشتر با قلعه تاریخی جونقان فارس ما را تا انتهای راهنمای سفر همراهی کنید.

 

معماری قلعه جونقان فارس
همانطور که گفتیم قلعه تاریخی جونقان در دو طبقه مجزا تشکیل شده است. طبقه همکف این قلعه در بخش های اتصالی دارای آجر کاری هایی متنوع است. این قلعه برای خاندان شاه بنا شده است به همین دلیل معماری چشمگیری دارد، سقف اتاق های این قلعه به صورت توفال کوبی است. (توفال به تخته های نازک و باریکی گفته میشود که به سقف اتاق می کوبند و سپس روی آن را کاهگل و گچ می مالند)

طبقه زیرین قلعه دارای عمق یک متری نسبت به کف محوطه قلعه است، برای وارد شدن به این بخش باید از زیر پله های طبقه بالا استفاده کنید. در طبقه بالایی قلعه، اتاق ها طاق زده شده است، برای طاق زنی اتاق ها از روش "قمی پوش" استفاده کرده اند. هرکدام از اتاق های قلعه تاریخی جونقان فارسان بخاری هایی جداگانه دارند، بخاری هایی که در اتاق های قلعه به کار رفته اند، از گچ ساده ساخته شده اند. طبقه همکف قلعه جونقان به عنوان انبار استفاده می شده، گاهی اوقات نیز خدمتکاران از آن به عنوان جای خواب استفاده می کردند.

 

زیبایی های قلعه جونقان از نگاه هانری رنه دالمانی
آقای "هانری رنه دالمانی" (1950-1863) کتابدار، تاریخ‌نگار، و هنرشناس آذینی فرانسوی بود که نویسنده کتاب از خراسان تا بختیاری نیز میباشد. ایشان درباره این کاخ این گونه نقل می کند:

"قلعه تاریخی جونقان فارسان زیبایی هایی افسون کننده دارد به طوری که هر فردی را به یاد داستان های شهرزاد قصه گو می اندازد"

این قلعه زیبا در گذشته دارای استخر، ورودی سنگ فرش شده، سردری باشکوه، آینه کاری زیبا و نقاشی های دیواری بی نظیر بوده است. این قلعه کتابخانه ای عظیم و باشکوه نیز داشته است.مطالب مشابه