پلکان باستانی دژپات اردل را با ما طی کنید

پلکان باستانی دژپات اردل را با ما طی کنید

از جمله پل هایی که بر روی پلکان باستانی دژپات اردل بنا شده می توان به دوپلان، خراجی، کتولا، بهشت آباد و شالون اشاره کرد.

تا به حال نام پلکان باستانی دژپات اردل را شنیده اید؟ پلکان دژپات در واقع یک مسیر به جا مانده از گذشتگان است. این پلکان در دل دره های فلات مرکزی واقع شده است، مردم در گذشته از این مسیر برای دسترسی به کوه و سنگ استفاده می کردند. اگر به کوه نوردی علاقه دارید، حتما این راهنمای هیجان انگیز را مطالعه کنید. 


پلکان باستانی دژپات اردل
این جاده قدیمی را معماران در گذشته برای اولین بار در دل فلات مرکزی ایجاد کردند، به همین دلیل پیشینه ای دور و دراز دارد. برخی از مردم اردل این پلکان سنگی را جاده ابریشم کوچک می نامند، جاده ابریشم کوچک یا همان پلکان باستانی در دوران قدیم کاربرد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی داشته است. یکی از شرکت های انگلیسی در دوران قدیم از این پلکان برای حمل و نقل کالا به مرکز کشور استفاده کرده است. کاربردهای این جاده تنها به اقتصاد ختم نمی شده است، بیشتر مردم عشایر در گذشته از این پلکان برای کوچ کردن استفاده می کردند. 

 

دسترسی ساده به پلکان باستانی دژپات

یکی از ویژگی های این جاده موقعیت آن است، دژپات به دلیل واقع شدن در کوه به راحتی پیدا نمی شود، به همین دلیل برخی از افراد این پلکان را پنهان ترین جاده ایران می دانند. قدمت این پلکان پنهان به دوره باشکوه هخامنشی برمی گردد. همانطور که می دانید پلکان باستانی دژپات اردل در دل کوه واقع شده و از جنس سنگ های سخت است، به همین دلیل فرسایش در طول زمان تاثیر زیادی بر روی آن نداشته است. زیبایی و شکوه این منطقه سبب شده که توریست ها برای گردشگری بیشتر با اجاره ویلا و اقامتگاه مدت بیشتری را در شهر اردل ماندگار می شوند.

 

پل های تاریخی دژپات
در گذشته پل های زیادی بر روی این جاده باستانی احداث شده، اما امروز آثار زیادی از آن ها باقی نمانده است. از جمله پل هایی که بر روی پلکان باستانی دژپات اردل بنا شده می توان به دوپلان، خراجی، کتولا، بهشت آباد و شالون اشاره کرد. پل تاریخی شالو بعد از احداث سد کارون به زیر دریاچه فرو روفت و اثری از آن باقی نماند، اما بخش هایی از پل های دیگر در محور اصلی شهرکرد به استان اصفهان، بلوط بلند و کتولا باقی مانده که می توان آن ها را دید. در مسیر پلکان دژپات شما می توانید چشمه رباط را ببینید، در اطراف این چشمه بقایای کاروانسراها نیز قابل دیدن هستند. در مسیری که باید برای رسیدن به پلکان طی کنید، کتیبه ای هست که قدمتی هفت هزار ساله دارد، این کتیبه با شهر ساسانی "خان اوی" کمی فاصله دارد. برای حل مشکل اقامتگاه خود می توانید به اقامتگاه های اردل مراجعه کنید.مطالب مشابه