دانستی هایی در مورد پل خدا آفرید اردل

دانستی هایی در مورد پل خدا آفرید اردل

پل خدا آفرید اردل در بخش شرقی روستای گزستان قرار دارد، این روستا با مرکز استان چهار محال بختیاری 140 کیلومتر فاصله دارد.

یکی از دلایل مهمی که باعث شده چهارمحال بختیاری به عنوان بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات باشد، آثار تاریخی و طبیعت بی نظیرش است. سالانه توریست های زیادی برای دیدن آثار تاریخی ارزشمند این استان به آنجا می روند. یکی از مکان های تاریخی شهرستان اردل استان چهارمحال بختیاری، پل خدا آفرید اردل است. برای آشنایی بیشتر با این پل و جاذبه های اطرافش راهنمای سفر را تا آخر مطالعه کنید. 

 

پل خدا آفرید اردل
این پل طبیعی و سرسخت بر روی رودخانه معروف بازفت واقع شده است. به گفته برخی از افراد این پل به دلیل یک زلزله به طور کاملا طبیعی به وجود آمده است. شاید برایتان جالب باشد که این پل فقط به دلیل قدمتش دارای معروفیت زیاد است. مردم عشایر استان چهارمحال بختیاری در گذشته از این پل به عنوان معبر استفاده می کردند. قدمت این پل به هزار سال پیش برمی گردد. 


مردم بختیاری برای راحت رسیدن به این پل در مسیرهایی که سخت و غیر قابل عبور هستند، پلکان هایی را ایجاد کرده اند، جنس این پلکان ها برای ماندگاری بالا از سنگ است. تاریخ دقیقی در ارتباط با ساخت پلکان های تراشیده شده در دسترس نیست، اما در دیواره های پلکان کتیبه ای قدیمی وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با پل خدا آفرید اردل تا انتهای راهنمای سفر با ما همراه باشید.

 

مسیر رسیدن به پل خدا آفرید
برای رسیدن به پل خدا آفرید اردل باید یک پیاده روی حسابی بکنید، به همین دلیل باید قبل از سفر آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید. اگر می خواهید به راحتی از این پل عبور کنید باید تجهیزات کوهنوردی با خود به همراه داشته باشید، در غیر اینصورت با مشکل رو به رو می شوید. برای این که بتوانید پل خدا آفرید را ببینید، می توانید از دو مسیر بروید.

 
در مسیر اول باید از قسمت بالایی کوه عبور کنید، به همین دلیل باید روستای رستم آباد و آبشار زردلیمه را نیز پشت سر بگذارید. در مسیر دوم شما از سمت پایین حرکت می کنید، به همین دلیل باید از روستای گزستان گذر کنید، به گفته گردشگران مسیر پایین دست و روستای گزستان بهتر و سبک تر است، اما در این صورت دیدن آبشار بی نهایت زیبای زردلیمه را از دست می دهید. 
پل خدا آفرید اردل در بخش شرقی روستای گزستان قرار دارد، این روستا با مرکز استان چهار محال بختیاری 140 کیلومتر فاصله دارد. یکی از دلایلی که باعث شده این پل با نام خدا آفرید شناخته شود، نحوه ساخته شدنش است. اگر به دنبال یک اقامتگاه مناسب در این شهرستان هستید، می توانید به هتل های اردل مراجعه کنید.مطالب مشابه