آشنایی با تاریخچه بقعه آقا بسمل و آقا پلاسید کتالم

آشنایی با تاریخچه بقعه آقا بسمل و آقا پلاسید کتالم

شهر کتالم و سادات شهر در فاصله 6.5 کیلومتری جنوب شرقی رامسر در بخش مرکزی این شهرستان در حد فاصل شهر تنکابن و رامسر در غرب استان مازندران واقع شده است. شهر توریستی کتالم و سادات شهر با جاذبه های بی نظیر گردشگری در سواحل رویایی خزر و در دامنه جنگل های سبز البرز شمالی و با برخورداری از منابع و مواهب طبیعی و جلوه های بی بدیل آفرینش، همچون نگینی در غرب مازندران می درخشد.

شهر کتالم و سادات شهر در فاصله 6.5 کیلومتری جنوب شرقی رامسر در بخش مرکزی این شهرستان در حد فاصل شهر تنکابن و رامسر در غرب استان مازندران واقع شده است. شهر توریستی کتالم و سادات شهر با جاذبه های بی نظیر گردشگری در سواحل رویایی خزر و در دامنه جنگل های سبز البرز شمالی و با برخورداری از منابع و مواهب طبیعی و جلوه های بی بدیل آفرینش، همچون نگینی در غرب مازندران می درخشد. از دیدنی های این شهر می توان به بقعه آقا بسمل و آقا پلاسید اشاره کرد. بقعه متبرک آقا بسمل و پدر گرامی ایشان، آقا پلاسید در منطقه سادات شهر هر ساله پذیرای زائران فراوانی است، تا جایی که در روز عاشورا هزاران نفر از دورترین نقاط کشور به این منطقه می آیند.

 

آقا پلاسید پنج پسر داشته که اهالی سادات شهر از نسل ایشان هستند. او بنیانگذار و مبلغ اسلام در این منطقه بوده است و بسیاری از نوادگان او به درجات بالای عرفان و علم دست پیدا کرده اند. از مشهورترین آنها، آقا سید محمد بن سید حسین معروف به آقا بسمل و از عارفان به نام منطقه سادات شهر و کتالم محسوب میشود. او در مدیحه سرایی و مرثیه سرایی بسیار توانا بود و اصول علمی شعر و قواعد عروض، قافیه و صنایع ادبی را به خوبی رعایت میکرد.

 

زندگی این شاعر به دو بخش تقسیم میشود: دوره اول به دوره جوانی او مربوط میشود که در سلامت کامل روحی به سر می برد و ذوق ادبی و نشاط فکری سرشاری در او نمودار بود و اما دوره دوم زندگی او به گوشه نشین و افسردگی دور از انتظاری سپری شد. بناهای تاریخی بی شماری در مازندران انتظار شما را می کشند که از بین آن ها می توان به عمارت صفی آباد بهشهر و قلعه پلنگان اشاره کرد.

 مطالب مشابه