گردشی در قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن

گردشی در قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن

قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن ابتدا از یک ساختمان و مهمانسرا تشکیل شده بود، در مهمانسرای این قلعه خان ها بیشتر رفت و آمد داشتند. بعد از مرگ رضا قلی، عموهای ضرغام السلطنه این قلعه را به او واگذار کردند.

انسان ها در طول زمان آثار زیادی را از خود به جا گذاشته اند، این آثار هم اکنون به عنوان آثار تاریخی در معرض دید عموم قرار می گیرند. شهرستان بروجن واقع در استان چهارمحال بختیاری دارای آثار تاریخی زیادی است، ما امروز در این راهنمای سفر شما را با قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن آشنا می کنیم.


گذر از تمدن و قدمت قلعه فراد بنه 
قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن یکی از بزرگترین قلعه های استان چهارمحال بختیاری است. قدمت این قلعه بزرگ به دوره قاجاریه برمی گردد و از اهمیت زیادی برخودار بوده است. قلعه فراد بنه در شهری به نام فراد بنه واقع شده است و برای بازدید از آن باید به 5 کیلومتری شهر بروجن بروید. بنای اولیه این قلعه را فردی به نام رضا قلی خان ایل بیگی ایجاد کرد، رضا قلی خان در واقع پدر ضرغام السلطنه بود. قلعه فراد بنه ابتدا قلعه کهنه نام داشت.


گسترش و زیباسازی قلعه توسط ضرغام السلطنه
قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن ابتدا از یک ساختمان و مهمانسرا تشکیل شده بود، در مهمانسرای این قلعه خان ها بیشتر رفت و آمد داشتند. بعد از مرگ رضا قلی عموهای ضرغام السلطنه این قلعه را به او واگذار کردند. ضرغام السلطنه برای شکوه بخشیدن به این قلعه، مساحت آن را گسترش داد و بخش جدیدی را به ضلع غربی قلعه اضافه کرد. بعد از مرگ رضا قلی خان، قلعه کهنه به ضرغام السلطنه معروف شد. باستان شناس ها بعد از مطالعه کتبیه های آجری دروازه قلعه، متوجه شدند که قدمت این قلعه به 160 سال قبل برمی گردد.


دیدنی های منحصر به فرد قلعه فراد بنه
یکی از دلایلی که باعث شده این قلعه بسیار بزرگ نشان دهد، ارتفاع آن است. معمارهای این قلعه برای ساخت بنا از تمام توان خود استفاده کرده اند، چرا که گچ کاری، حجاری و تزئینات قلعه به بهترین نحو ممکن انجام شده است. تمام اجزای قلعه فراد بنه در حصار قرار دارند، معمارها در چهار طرف قلعه برج هایی بلند را احداث کرده اند. برج هایی که اجزای ساختمان را احاطه کرده بودند، به عنوان انبار کاربرد داشتند. البته زیبایی معماری و نمای ظاهری قلعه را تنها با خواندن یک راهنمای سفر نمی توانید درک کنید، به همین دلیل حتما یکبار به بروجن بروید و معماری باشکوه این قلعه را از نزدیک ببینید. برای اقامت در بروجن می توانید به هتل و اقامتگاه های اطراف قلعه فراد بنه (ضرغام السلطنه) بروجن بروید.مطالب مشابه