آشنایی با پل مصلی بروجن و دیدنی های اطراف آن

آشنایی با پل مصلی بروجن و دیدنی های اطراف آن

جذابیت دیدنی و منحصر به فرد پلی مصلی در بروجن سبب شده که مردمان محلی آن را عروس پل های این شهر بدانند.

تا به حال نام پل مصلی را شنیده اید؟ این پل یکی از پل های قدیمی دوران قاجار در شهرستان بروجن است. بروجن یکی از شهرهای توریستی استان چهار محال بختیاری است که حتما باید از آثار تاریخی آن دیدن کنید. ما در این راهنمای سفر شما را با پل مصلی بروجن آشنا می کنیم.


قدمت پل مصلی
قدمت این پل قدیمی و باشکوه به حدود 100 سال پیش برمی گردد، ساخت این پل از سال 1319 آغاز شده است. سازنده پل مصلی بر روی دیواره پل سنگ نوشته ای ایجاد کرده که بر روی آن نام افرادی ثبت شده است. این افراد در ساخت پل همکاری داشته اند، از جمله این افراد می توان به حاج حاجی نصراله ابن مرحمت پناه، مراد علی، خدا مراد و کربلایی اشاره کرد. سازندگان این اثر آن را به گونه ای ساخته اند که تا صدها سال دوام داشته باشد. در اطراف این پل تاریخی یک حمام و آسیاب نیز بنا شده بود، اما بعد از سیل سال 1330 هر دو اثر از بین رفتند. مقاومت پل مصلی بروجن در برابر سیل نشان از استحکام آن است. سالانه افراد زیادی برای دیدن این پل به بروجن می روند. 

 
گذر از بازارچه زیبای پل مصلی 
سالانه گردشگران زیادی برای دیدن پل مصلی و بازارچه بی نظیرش به بروجن می روند، در این بازارچه غرفه های زیادی برپا شده است. غرفه هایی که در این بازارچه هستند، در زمینه های مختلفی فعالیت دارند. از جمله این غرفه ها می توان به قالی بافی، خاتم کاری، گیوه دوزی، دوخت لباس محلی، سرمه دوزی و سفالگری اشاره کرد. این بازارچه صنایع دستی بعد از ثبت شدن پلی مصلی بروجن به عنوان اثر ملی شروع به کار کرد. با سفر به بروجن در کنار دیدن پلی مصلی می توانید سوغات و صنایع دستی بروجن را نیز خریداری کنید. جذابیت دیدنی و منحصر به فرد پلی مصلی بروجن سبب شده که مردمان محلی آن را عروس پل های این شهر بدانند.


دیدنی های جالب موزه بلدیه پل مصلی بروجن
در کنار این پل بزرگ و باشکوه یک موزه به نام بلدیه احداث شده است که حتما باید از غرفه های آن دیدن کنید. افتتاح این موزه در زمان دهه مبارک فجر انجام شد، برای احداث این موزه دولت هزینه ای بالغ بر هشت میلیارد ریال پرداخت کرده است. مساحت موزه بلدیه به 600 متر می رسد، و زیر بنای موزه 700 متر مربع است. این موزه دارای بخش های مختلفی مانند کشاورزی، شهرسازی و مصالح، مردم شناسی و صنایع است. برای دیدن پل مصلی و دیدنی های اطراف آن شما باید مکانی را برای گذراندن شب داشته باشید، برای حل این مشکل می توانید از امکاناتی همچون اجاره ویلا یا اقامتگاه های اطراف بروجن استفاده نمایید.مطالب مشابه