دیدنی های شگفت انگیز قلعه دزک شهرکرد

دیدنی های شگفت انگیز قلعه دزک شهرکرد

قلعه زیبا و تاریخی دزک در دو طبقه بنا شده است، اگرچه هدف اولیه از ساخت آن به عنوان استفاده برای پایگاه نظامی بود اما با توجه به معماری و طراحی زیبایی که در بخش داخلی آن صورت گرفت به نوع کاخ و یا قلعه بیشتر شباهت پیدا کرد.

روستای دزک در شهرستان کیار استان چهارمحال بختیاری قرار دارد، آنچه که موجب شده تا توجه گردشگران به سمت این روستا جلب شود، قلعه ای تاریخی است که قدمت آن به دوران قاجار بر می گردد. این بنای قدیمی که اکنون به نام قلعه دزک معروف است از نظر سبک معماری به کار رفته در آن یکی از بی نظیرترین و در عین حال زیباترین قلعه های تاریخی است. 


دسترسی ساده به قلعه دزک شهرکرد

قلعه دزک یکی از مکان های دیدنی شهرکرد است که هر ساله عده زیادی از گردشگران علاقه مند به تاریخ ایرانی برای دیدن این بنای تاریخی به این شهر سفر می کنند از این رو اقامتگاه و ویلاهایی در منطقه برای این دسته از مسافران فراهم شده است که شما می توانید با خیالی آسوده برای اجاره اقامتگاه و یا اجاره ویلا اقدام کنید.


معرفی قلعه دزک و معماری آن
منطقه دیدنی و زیبایی که در سال 1292 به دست یکی از خان های بختیاری ساخته شده است و چندین نسل از خوانین این ایل بزرگ در آن زندگی کرده اند. قلعه زیبا و تاریخی دزک در دو طبقه بنا شده است، اگرچه هدف اولیه از ساخت آن به عنوان استفاده برای پایگاه نظامی بود اما با توجه به معماری و طراحی زیبایی که در بخش داخلی آن صورت گرفت به نوع کاخ و یا قلعه بیشتر شباهت پیدا کرد، که این امر موجب شد تا به عنوان عمارتی برای زندگی در زمان خود، مورد استفاده قرار گیرد.

 
بخش های مهم قلعه دزک

تالار سفره خانه
تالار سفره خانه که به آن دیوانخانه نیز گفته اند در طبقه دوم این عمارت قرار گرفته است که شامل 5 در می باشد، آثار تزیینات گچ بری و رنگ اندازی و قاب کتیبه ها در این تالار هنوز هم چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند. نقاشی های اسطوره ای که در این اتاق وجود دارد برگرفته از داستان های شاعر و نویسنده بزرگی ایرانی نظامی است.


 


اتاق آیینه
در کنار تالار سفرخانه اتاق آیینه قرار گرفته است، این اتاق یکی از بخش های قلعه دزک است که بدون هیچگونه تخریب و خرابی همانند گذشته برجای مانده است.
سقف و دیوارهای این اتاق با آینه تزیین شده است و در واقع سبک معماری به کار رفته در ساخت آن برگرفته از سبک اروپایی است و به آینه هایی که در قصرهای باشکوه پادشاهان به کار رفته است شباهت زیادی دارد. نقاشی های به کار رفته در اتاق آیینه به صورت شیشه نقاشی و سه بعدی هستند همچنین قاب عکس برخی از خان های بختیاری نیز در این اتاق دیده می شود. مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، سرچشمه ها

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


200,000 تومان برای هر شب

جزئیات
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات