معرفی سد کوهرنگ

معرفی سد کوهرنگ

عملیات احداث سد کوهرنگ در سال 1389 آغاز شده است. مخالفت های زیادی از نظر زیست محیطی و اجتماعی برای ساخت این سد وجود داشته است. این سد باعث خشک شدن رودخانه کوهرنگ میشود.

سد کوهرنگ شماره سه برای انتقال آب به حوضه آبریز زاینده رود در دنباله طرح های انتقال آب قبلی نظیر کوهرنگ یک و کوهرنگ دو ساخته شده است. سد کوهرنگ در فاصله 120 کیلومتری شهرکرد، در نزدیکی روستای بیرگان در بخش کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. این سد بتنی قوسی آب رودخانه بیرگان را به زاینده رود منتقل می کند. عملیات احداث سد کوهرنگ در سال 1389 آغاز شده است. مخالفت های زیادی از نظر زیست محیطی و اجتماعی برای ساخت این سد وجود داشته است. این سد باعث خشک شدن رودخانه کوهرنگ میشود.

 

هزینه این سد را فولاد مبارکه اصفهان پرداخت میکند. سد کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ و جاده فارسان چلگرد واقع شده است و از نظر موقعیت مکانی نیز در نزدیکی نیروگاه برق کوهرنگ واقع شده است.

 

آب این سد به وسیله نصب پنج کیلومتر لوله از سر چشمه کوهرنگ تامین می گردد. همچنین شایان ذکر است که با کاهش بارندگی ها، تغییر اقلیم و نوع بارش ها ذخایر برفی رشته کوه های زردکوه نزدیک به صفر شده است.

 

 

در سفر به کوهرنگ بازدید از جاذبه های توریستی این منطقه نظیر چشمه دیمه و آبشار تونل نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، سرچشمه ها

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


200,000 تومان برای هر شب

جزئیات
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات