معرفی تالاب گندمان بروجن و جاذبه های اطراف آن

معرفی تالاب گندمان بروجن و جاذبه های اطراف آن

منابع تامین کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، چشمه های حاشیه تالاب نظیر گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد و رودخانه آقبلاغ هستند. پوشش گیاهی تالاب را اکثرا گونه های حاشیه ای و نم پسند شکل داده اند.

استان بسیار زیبا و دیدنی چهارمحال و بختیاری دارای تعداد 6 تالاب می باشد که به صورت زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن و در امتداد کوه کلار واقع شده اند. از بین تالاب های استان چهارمحال و بختیاری تالاب های گندمان و چغاخور در بین تالاب های بین المللی قرار گرفته اند. تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان که در شهرستان بروجن واقع شده است. تالاب گندمان در لیست 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران واقع شده است. این تالاب زیبا در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن به ثبت رسیده است. همچنین تالاب گندمان در فهرست کنوانسیون رامسر ثبت شده است. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، 980 هکتار می باشد و ارتفاع آن از سطح آب 2219 متر است. منابع تامین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه های حاشیه تالاب نظیر گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد و رودخانه آقبلاغ هستند. پوشش گیاهی تالاب را اکثرا گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد که از بین آنها می توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره نمود.

 

 

یک تالاب دیگر نیز در بروجن وجود دارند که در مقاله زیر می توانید راجع به آن مطالعه کنید:

سفر به تالاب چغاخور بروجن

 

همچنین پرندگانی نظیر لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم نیز در تالاب گندمان به چشم می خورند. ماهی های تالاب نیز شامل سیاه ماهی، ماهی گورخری، سفید کولی و ماهی پوزه دار است. از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب نیز می توان به پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب اشاره کرد. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد به خصوصی به وجود آورده است که آمیزه ای از نژاد بومی و عربی می باشد.

 

امروزه متاسفانه حدود 70 الی 80 درصد این تالاب در وضعیت خشکی قرار گرفته است. تالاب گندمان علاوه بر خشکسالی و محرومیت از حق آب طبیعی با برداشت بی رویه آب برای کشاورزی نیز مواجه است و به تازگی مورد هجوم افرادی قرار گرفته که به منظور تهیه علوفه از نیزارهای این تالاب به آن میایند.

 

 

در بروجن جاذبه های توریستی دیگری نظیر پل مصلی نیز انتظار شما را می کشند.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی آوای تالاب، واحد دوخوب دربستی (بروجن)
بوم گردی آوای تالاب، واحد دوخوب دربستی (بروجن)

چهارمحال بختیاری , بروجن ,...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 2 خوابه

میهمان نواز

امتیاز (2 نظر)


وسط هفته: 660,000
آخر هفته: 660,000
تعطیلات: 660,000
تومان
جزئیات
بوم گردی آوای تالاب، سوییت خصوصی (بروجن)
بوم گردی آوای تالاب، سوییت خصوصی (بروجن)

چهارمحال بختیاری , بروجن ,...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 0 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 440,000
تعطیلات: 440,000
تومان
جزئیات