سفر به تالاب چغاخور بروجن

سفر به تالاب چغاخور بروجن

تالاب چغاخور از نظر موقعیت مکانی در دهستان چغاخور، در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و از جنوب در امتداد کوه های کلار واقع شده است. همچنین رشته کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب می باشد.

تالاب چغاخور که یک جاذبه طبیعی توریستی بسیار دیدنی و همچنین مکانی بسیار مهم با ارزش در استان چهار محال و بختیاری است، واقع در دهستان چغاخور می باشد. دهستان چغاخور دارای مساحتی 220 کیلومتر مربعی است و در فاصله 60 کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. تالاب چغاخور از نظر موقعیت مکانی در دهستان چغاخور، در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و از جنوب در امتداد کوه های کلار واقع شده است. همچنین رشته کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب می باشد که قله آن 3830 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاری وسیع در بر گرفته که مساحت آن حدود 700 هکتار می باشد. این مرغزار در ماه های اردیبهشت تا مهر که سطح آب کمتر می شود از این هم وسیع تر می گردد. مساحت آبى تالاب چغاخور بروجن از 1360 هکتار قبل از احداث سد بر روى آن تا 2300 هکتارى بعد از احداث سد و مساحت منطقه شکار ممنوع 2500 هکتار برآورد شده است. تالاب چغاخور در ارتفاعات رشته کوه زاگرس و بر ارتفاعات فلات ایران واقع شده است. این تالاب از زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی استان چها مهال و بختیاری می باشد.

 

تالاب چغاخور یک تالاب بین المللی بوده که در روزگاران قدیم آبخور دام های ایل بختیاری بوده که در حدود 3 قرن پیش به این مکان مهاجرت کرده بودند. تالاب چغارخور در تمامی سال ها میزبان هزاران پرنده مهاجر می باشد. حضور پرندگان بومی و مهاجری نظیر حواصیل، لک لک سفید، کشیم، فلامینگو، شکاری ها، قو، خروس کولی و اردک سرسبز باعث شده است این منطقه علاوه بر اینکه از برترین جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی استان چهارمحال و بختیاری و کشورمان به حساب بیاید، مکانی مناسب برای برگزاری تورهای پرنده نگری نیز به حساب می آید. وجود انواع مختلفی از ماهی ها نظیر گورخری، عروس، کپور، فیتوفاک و خانواده ای خاص از ماهی ها به نام گامبوزیا در این تالاب، چغاخور را به یکی از گردشگاه های اصلی ماهیگیران تبدیل کرده است.

 

دیگر گونه های جانوری این منطقه عبارتند از خزندگانی نظیر انواع مارها، لاک پشت آبزی، بزمجه ها و پستاندارانی مانند سمور سنگی، روباه، گراز، شغال گرگ، شنگ ،انواع قورباغه ها و خرگوش. تالاب چغاخور با وسعت تقریبی 2300 هکتار در ارتفاع 2100 متری کوهستان مرکزی زاگرس در میان علفزاری وسیع و در دامنه کوه های کلار واقع شده است. این دریاچه آب شیرین و دائمی، حوزه ای برای ورود آب سرشاخه های بالایی و اولیه کارون محسوب می شود. سطح آب در تالاب چغاخور در زمستان به بالاترین حد خود می رسد و در تابستان بخش عمده آن به خشکی می گراید؛ با این حال هوای این منطقه در تابستان خنک و برای ییلاق و سفر تابستانی محل مناسبی می باشد.

 

 

در سفر به بروجن بازدید از سایر جاذبه های توریستی این شهرستان نظیر پل مصلی و امامزاده حمزه ابن علی را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی و گردشگری آوای تالاب (بروجن)
بوم گردی و گردشگری آوای تالاب (بروجن)

چهارمحال بختیاری، گندمان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


170,000 تومان برای هر شب

جزئیات