سفر به روستای خراجی شهرکرد

سفر به روستای خراجی شهرکرد

روستای خراجی در روزگاران قدیم محل اخذ خراج و مالیات دولتی بوده که به همین خاطر با عنوان خراجی شناخته می شود. روستای خراجی در 25 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

خراجی نام روستایی از توابع شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری می باشد که جاذبه های توریستی دیدنی در دل خود جای داده است. این روستای تاریخی در روزگاران قدیم محل عبور کاروانهای تجاری بوده است و به همین دلیل کاروانسراهای متعدد داشته که در طول زمان از بین رفته اند. روستای خراجی در دهستان کیارغربی واقع شده است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 جمعیت آن 3078 نفر در 772 خانوار بوده است. مردم این روستا به زبان پارسی و گویش محلی صحبت می کنند و دارای ریشه های بختیاری هستند. همچنین از آثار تاریخی باقیمانده خراجی که جزء آثار ملی نیز ثبت شده است می توان به طولانی ترین پل تاریخی استان اشاره نمود، این اثر در تاریخ 10 مهر ماه از سال 1380 با شماره ثبت 3952 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل خراجی که قدمت آن به دوره صفوی باز می گردد در جنوب غربی روستای خراجی به فاصله 25 کیلومتری شهرکرد و بر روی رودخانه کیار واقع شده است.

 

 

به منظور آشنایی بیشتر با پل خراجی که در متن فوق بدان اشاره شد، مقاله زیر را مطالعه کنید:

تجربه قدم زدن در پل خراجی شهرکرد

 

طول این پل 54 متر می باشد، بالاترین ارتفاع آن پنج متر و فاصله دهانه های آن متغیر و به طور متوسط 5.2 متر است. پل خراجی که مصالح آن از آجر، سنگ و ملاط است دارای ده دهانه بوده که بر روی پایه های سنگی احداث گردیده اند. این پل به شکل مخروطی بوده و از طرفین شیبدار به نظر می آید. قدمت این بنا از دوره صفویه به بعد است و از دیگر آثار تاریخی این روستای زیبا حمام شاه حیدر خراجی را می توان نام برد که مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ 12 شهریور ماه سال 1386 با شماره ثبت 19498 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

از اماکن طبیعی و گردشگری روستا نیز می توان به چشمه وقت و ساعت واقع در تنگه خراجی و غار طبیعی و بسیار زیبا با گل سنگ های بسیار زیبا در کوهپایه کوه جهانبین و همچنین دامنهای پر چشمه و زیبای دول آخر و چشمه زیبای گیندیان و آبشار لیزاب در زنگیان اشاره کرد. روستای خراجی در روزگاران قدیم محل اخذ خراج و مالیات دولتی بوده که به همین خاطر با عنوان خراجی شناخته می شود. روستای خراجی در 25 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

 

 

شهرکرد جاذبه های توریستی دیدنی زیادی در دل خود جای داده است که بازدید از آنها نیز خالی از لطف نیست، برای مثال، چشمه دیمه.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری , شهرکرد ,...

آپارتمان

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 330,000
آخر هفته: 390,000
تعطیلات: 660,000
تومان
جزئیات
بوم گردی ارگ کیان، اتاق 6 نفره (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان، اتاق 6 نفره (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری , شهرکرد ,...

بوم گردی (اتاق با سرویس...

شهری

تعداد اتاق : 4 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 680,000
آخر هفته: 720,000
تعطیلات: 720,000
تومان
جزئیات