سیری در پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

سیری در پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد که دارای حیات وحش جذاب، آب و هوای معتدل و دره های زیبایی می باشد، در سال 1349 از طرف شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید و شکار به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد.

پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد که از آن با عنوان منطقه حفاظت شده تنگ صیاد نیز یاد می شود یک ناحیه کوهستانی و مرتفع در استان چهارمحال و بختیاری می باشد. بلندترین نقطه این منطقه قله جیلون در محدوده کوه های فرخ شهر با 3141 متر ارتفاع از سطح دریا ‌است. تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تعداد زیادی تپه ماهور زیستگاه مناسبی برای گونه قوچ و میش وحشی است. کوهستان های جنوبی منطقه دارای صخره های سخت گذر است که زیستگاه پلنگ و کل و بز با جمعیت زیادی می باشد. علاوه بر حیات وحش و آب و هوای معتدل، دره های زیبا نظیر پاچفت و بستان شیر مکان های بسیار مناسبی هستند برای مسافرانی كه می خواهند به دور از هیاهوی شهر ساعاتی آرام را بگذرانند. پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در سال 1349 از طرف شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید و شکار به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد.

 

در سال 1352 با تصویب شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید. 20 تیپ گیاهی و 252 گونه گیاهی متعلق به 52 تیره که حدود 30 گونه انحصاری ایران است در این منطقه شناسایی گردیده که نشان دهنده اهمیت این ذخیره گاه ژنتیکی است. شاخص ترین گونه های گیاهی منطقه تنگ صیاد شامل گون، کرک و جاز می باشد. تا به امروز در پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد 24 گونه پستاندار از 19 جنس متعلق به 14 خانواده، 70 گونه پرنده از 54 جنس متعلق به 35 خانواده، 26 گونه خزنده و 4 گونه دو زیست شناسایی شده است، این منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 

تنگ صیاد تنها 1.6 درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را به خود اختصاص داده است ولی به دلایل متعدد و بی نظیر بودن منطقه، یکی از بهترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است و به یکی از قطب های اصلی و مهم استان چهارمحال و بختیاری در برنامه ریزی ها و مسائل کلان اقتصادی، گردشگری و اجتماعی بدل شده است. نزدیک بودن پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد به دو قطب مهم اقتصادی نظیر فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان از دیگر خصوصیات این منطقه است.

 

 

چند نقطه دیگر مشابه این منطقه در شهرکرد وجود دارند که نام بردن از آنها خالی از لطف نیست، برای مثال پارک جنگلی تهلیجان - تله گون و پارک ملت.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری , شهرکرد ,...

آپارتمان

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 330,000
آخر هفته: 390,000
تعطیلات: 660,000
تومان
جزئیات
بوم گردی ارگ کیان، اتاق 6 نفره (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان، اتاق 6 نفره (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری , شهرکرد ,...

بوم گردی (اتاق با سرویس...

شهری

تعداد اتاق : 4 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 680,000
آخر هفته: 720,000
تعطیلات: 720,000
تومان
جزئیات