مروری بر تاریخچه مسجد جامع شهرکرد

مروری بر تاریخچه مسجد جامع شهرکرد

مسجد جامع شهرکرد دارای دو ایوان بلند و وسیع در شمال و جنوب است که با طاق و نیم گنبد پوشش یافته اند. قسمت بالای هر دو ایوان با کاشی های هفت رنگ و با حاشیه ای از کاشی فیروزه ای رنگ مزین شده است.

مسجد جامع شهرکرد که یکی از نقاط بسیار پر رفت و آمد و محبوب این شهر و همچنین از بنا های تاریخی آن است در مرکز و محله علیای شهر قرا گرفته و در سال 1270 هجری قمری به دستور حاج محمدرضاخان احداث گردیده است. سبک ساختمانی مسجد جامع شهرکرد بسیار شبیه مسجد حکیم اصفهان و دارای صحن وسیع، شبستان های زمستانی و تابستانی، ایوان، مناره و غرفه های متعددی می باشد که مساحتی حدود 2500 متر مربع را در بر گرفته است. مسجد جامع شهرکرد دارای سه ورودی بوده که در شمال، غرب و شرق واقع شده اند. ورودی های مسجد از داخل و خارج با طاق های جناغی و نیم گنبد پوشش یافته اند و در دالان های ورودی دارای تزیینات کاشیکاری می باشند. صحن مستطیل شکل مسجد به ابعاد تقریبی 700 متر در بخش شمال دارای حوضی سنگی است که بعدها به بنای مسجد اضافه گردیده است. دور تا دور صحن را ایوان ها و رواق ها فرا گرفته اند. رواق های کنار ایوان به صورت دوطبقه و در جهات دیگر، یک طبقه و دارای تزیینات کاشیکاری می باشند.

 

مسجد دارای دو ایوان بلند و وسیع در شمال و جنوب است که با طاق و نیم گنبد پوشش یافته اند. قسمت بالای هر دو ایوان با کاشی های هفت رنگ و با حاشیه ای از کاشی فیروزه ای رنگ مزین شده و بر جرزهای اطراف ایوان طاقنما هایی کار شده که با کاشی تزیین شده است. در زیر پاکار طاق ایوان ها، تیرهای چوبی قطوری برای مهار نیروی رانش طاق تعبیه کرده اند. شبستان تابستانی مسجد در وسط ایوان جنوبی واقع است و ایوان جنوبی نیز به نوعی بخشی از آن بخ حساب می آید. بخشی از فضای این شبستان توسط گنبد و بخشی دیگر توسط طاق و گنبد مسقف گردیده است. یک محراب کاشیکاری شده در انتهای ضلع جنوبی شبستان قرار گرفته است. شبستان زمستانی مسجد در سمت غرب صحن واقع است و حدود 50 سانتی متر در گودی قرار دارد.

 

پوشش طاق و گنبد این شبستان بر روی هشت ستون سنگی به ارتفاع 160 سانتی متر قرار گرفته است. ستون ها دارای پایه، ساقه و سه ستون هستند. ساقه ستون ها با طرح چهارگوش تراشیده شده و ابعاد هر ضلع آن 40 ساتنی متر می باشد که چهار زوایه آنها به صورت قاشقی حجاری شده اند. طاق های بالای ستون ها توسط تیرهای چوبی به همدیگر متصل شده که این امر موجب استحکام آنها شده است. در رأس هر یک از گنبد های کوچک شبستان روزنه ای تعبیه شده است. سطوح دیوارهای شبستان نیز آجری بوده و با گچ بندکشی گردیده. در ضلع جنوبی این شبستان نیز محراب کاشیکاری و نوسازی به چشم می خورد. بنا به اشعاری که در بدنه دیوار بیرونی مسجد با آجر نقش بسته، ساختمان مسجد در سال 1270 هجری قمری اتمام یافته است.

 

 

در سفر به شهرکرد بازدید از سایر جاذبه های تاریخی این شهر نظیر خانه ستوده چالشتری و سقاخانه ارباب میرزا را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)
اقامتگاه مبله همایون (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، سرچشمه ها

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


200,000 تومان برای هر شب

جزئیات
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختیاری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات