سفر به روستای افجه لواسان

سفر به روستای افجه لواسان

روستای افجه واقع در لواسان است و به شهر تهران بسیار نزدیک بوده و از همین رو محبوبیت زیادی نیز دارد. این روستای جذاب و بسیار دیدنی جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی در دل خود جای داده است.

استان تهران روستا های بسیار زیبایی در دل خود جای داده است که هر کدام دارای طبیعت بسیار جذاب و دلنوازی هستند. روستای افجه یکی از این روستاها است که در دهستان لواسان کوچک از توابع لواسانات شهرستان شمیرانات واقع شده است و همیشه گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. روستای کوهستانی و ییلاقی افجه با داشتن طبیعتی بکر از جمله مقاصد بوم گردی و کوهنوردی محسوب می شود. روستای افجه به شهر تهران بسیار نزدیک بوده و از همین رو محبوبیت زیادی نیز دارد. این روستای جذاب و بسیار دیدنی جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی در دل خود جای داده است که از بین آنها می توان به قصر قاجاری، دشت هویج، آبشارهای پسچویک و موآب و همچنین قلعه و حمام تاریخی اشاره کرد.چشمه ها و جویبارهای زیادی در روستای افجه جریان دارند که از کوچه پس کوچه های این روستا عبور می کنند و مناظر فوق العاده ای به وجود میاورند.

 

 

به منظور آشنایی با دشت هویج که در متن فوق بدان اشاره شد، مطلب زیر را مطالعه کنید:

سفر به دشت هویج لواسان

 

از میان روستا نیز رودخانه به نسبت بزرگی عبور می کند که علاوه بر سیراب کردن باغ ها و زمین های کشاورزی افجه، به آن صفا و جلوه خاصی بخشیده است. اطراف این رودخانه برای پیاده روی و لذت بردن از طبیعت افجه بسیار مناسب می باشد. در روزگاران قدیم مردم افجه به کشاورزی و کشت گندم و صیفی جات می پرداختند تا اینکه در حدود 50 سال پیش نخستین نهال های گیلاس در این روستا کشت شد و در کنار کشاورزی و گله داری به باغداری نیز مشغول شدند. اکنون گیلاس افجه بخش مهمی از صادرات گیلاس شمیران را به خود اختصاص داده است. نخستین نهال سیب روستا نیز توسط خان افجه به این آبادی آورده شد، همان سیبی که امروزه به نام سیب شمیران شناخته می شود.

 

همچنین از بین محصولات این روستا می توان به گندم و جو، عسل و میوه هایی نظیر سیب، گیلاس و آلبالو اشاره کرد. اهالی برای چرای دام های خود به دشت لار کوچک یا قلقلَک و دشت لار بزرگ یا مرغسر می روند. روستای افجه در 30 کیلومتری شمال شرقی شهر تهران واقع شده است. این روستا در دهستان لواسان کوچک، بخش لواسانات و در شهرستان شمیرانات واقع شده است. دره شمالی این روستا مناطق بکر و تماشایی دارد و به همین دلیل گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند. این دره همچنین مسیر صعود کوهنوران به قله های آتشكده، ساكا، یخچال و مهرچال محسوب می شود. علاوه بر این گفته می شود که این دره یكی از راه های قدیمی روستای افجه و مسیر پادشاهان بوده است که از طریق آن به دشت لار می رفته اند.

 

 

روستا های زیبای دیگری نیز در لواسان وجود دارند که از بین آنها می توان به روستای راحت آباد اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای لوکس استخردار (لواسان، میگون)
ویلای لوکس استخردار (لواسان، میگون)

تهران، میگون

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


4,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات
ویلای 400 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)
ویلای 400 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)

تهران، چناربان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


3,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات
ویلای 500 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)
ویلای 500 متری لوکس، با استخر روباز آب گرم (لواسان، تهران)

تهران، چناربان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


3,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات