معرفی یخچال ترشنبه اسلامشهر

معرفی یخچال ترشنبه اسلامشهر

یخچال ترشنبه یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفویان است که تا به امروز روی این اثر تاریخی سرمایه گذاری توریستی نشده است اما همچنان افرادی هستند که برای بازدید از آن به اسلامشهر می آیند.

یخچال کهن و قدیمی ترشنبه یکی از یخچال های تاریخی شهرستان اسلامشهر است که مربوط به دوره صفوی می باشد و در شهرستان اسلامشهر، بخش چهاردانگه، روستای ترشنبه واقع شده است. این یخچال واقع شده در جاده احمد اباد اسلامشهر است ولی مرز آن واقع شده بین منطقه 18 تهران و اسلامشهر می باشد و در واقع جزو تهران محسوب میشود.

 

شایان ذکر است که تا به امروز روی این اثر تاریخی سرمایه گذاری توریستی نشده است اما همچنان افرادی هستند که برای بازدید از آن به اسلامشهر می آیند. یخچال ترشنبه اسلامشهر اثر در تاریخ 2 بهمن ماه سال 1382 با شماره ثبت 10807 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

شایان ذکر است که یخچال های تاریخی دیگری نیز در اسلامشهر وجود دارند که از بین آنها به یخچال جعفرآباد و یخچال علی آباد می توان اشاره کرد.

 

مناطق کویری و حاشیه کویر به دلیل شرایط خاص جغرافیایی همواره دچار کمبود آب و گرمای شدید هوا بوده اند لذا افراد نیکوکار اقدام به ساخت یخچال می کرده اند. یخچال ترشنبه که در مجاورت روستای ترشنبه واقع شده است مربوط به دوره ی قاجار می باشد.

 مطالب مشابه