سفر به روستای مرزداران فیروزکوه

سفر به روستای مرزداران فیروزکوه

بناهای بازمانده در روستای مرزداران فیروزکوه نشان می دهند که سابقه روستا به عهد باستان می رسد بنابراین طبیعی است که نام روستا نیز نامی برگرفته از اعتقادات باستانی باشد.

مزداران نام یک روستا از توابع شهرستان فیروزکوه در استان تهران بوده که روستایی دیدنی و جذاب است. نام این روستا از دو بخش از مزدا و ران تشکیل شده است. نام مزدا که در معنای دانش بزرگ است و ران را در معنای آبادی می باشد. به این صورت مزداران را برخی در معنای مکان دانایان تفسیر کرده اند. برخی دیگر نیز معتقدند که مزداران به معنای جایگاه خدای باران است، و با این تفسیر معبد آناهیتا در این مکان را که بعدها تبدیل به امامزاده شده است را نشانی بر این امر قلمداد می کنند.

 

این موارد تنها روایات شفاهی است و سند خاصی بر اثبات آها در دست نیست. مردم روستای مزداران به زبان تاتی صحبت می کنند. جمعیت این روستا در سرشماری سال 1385 در حدود 445 برآورد شده است. بناهای بازمانده در این مکان نشان می دهند که سابقه روستا به عهد باستان می رسد بنابراین طبیعی است که نام روستا نیز نامی برگرفته از اعتقادات باستانی باشد. در قسمت شمالی روستای مزداران که از روستاهای شهرستان فیروزکوه است، بر بلندای صخره آن، برجی سنگی قرار گرفته که از بیرون دارای نمای هشت ضلعی می باشد.

 

این برج سنگی که در فاصله 23 کیلومتری جنوب فیروزکوه واقع شده است نام خود را از نام روستایی که در آن قرار گرفته برداشته است. این برج که از زیباترین آثار تاریخی این منطقه به حساب می آید شاخصه های معماری ایرانی پس از اسلام را در خود دارد؛ به همین دلیل است که قدمت این برج را به قرون 7 و 8 هجری یعنی قرون میانه دوره اسلامی ایران نسبت داده اند.

 

 

در سفر به شهرستان فیروزکوه استان تهران، بازدید از سایر جاذبه های آن نظیر غار بورنیک و چشمه خمده را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی شیرخان، اتاق های خصوصی (فیروزکوه تهران)
بوم گردی شیرخان، اتاق های خصوصی (فیروزکوه تهران)

تهران , فیروزکوه , سد نمرود

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 500,000
تعطیلات: 550,000
تومان
جزئیات
باغ ویلای ارزان و دربستی (فیروزکوه)
باغ ویلای ارزان و دربستی (فیروزکوه)

تهران , فیروزکوه , زرین دشت

ویلا با حیاط مشترک

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 550,000
تعطیلات: 550,000
تومان
جزئیات