آشنایی با چشمه خمده فیروزکوه

آشنایی با چشمه خمده فیروزکوه

روستای خمده بعد از تنگه واشی دومین نقطه گردشگری مهم فیروزکوه محسوب می شود. جاذبه اصلی روستای زیبای خمده، چشمه آب معدنی و استخر فوق العاده و کمیاب آن است که در حاشیه روستا واقع شده است.

خمده یکی از روستا های بسیار زیبای بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در استان تهران است که دارای طبیعتی فوق العاده و بسیار زیبا می باشد. این روستای دیدنی در منطقه سرسبز حبله رود یا نمرود واقع شده است. روستای خمده در 120 کیلومتری شهر تهران و دهستان شهرآباد واقع شده است و مقصد سفری یک روزه و خاطره انگیز برای بسیاری تهرانی ها به‌خصوص اهالی شرق تهران محسوب می شود. به منظور رفتن به روستای خمده، قبل از ورد به شهر فیروزکوه، درهمان میدان اول باید مسیر خود را به سمت راست تغییر دهید. با عبور از کنار امامزاده اسماعیل، از خیابان جهان پهلوان تختی به سمت باغ های دیدنی و سرسبز منطقه سرخدشت، در دوازده کیلومتری روستای مهاباد بروید. مسیر روستای خمده بسیار پرپیچ و خم و زیبا است هر فردی که به این روستا سفر می کند عکس های زیادی تهیه می کند. این مسیر با خط راه آهن تهران مازندران موازی بوده و در طول آن قطارهایی که عبور می کنند بسیار دیدنی هستند.

 

در طول مسیر از زیر چند پل قدیمی به نام پل های رضاشاهی که متعلق به دوران پهلوی است عبور خواهید کرد. عبور رودخانه حبله رود از منطقه خمده، یکی از دلایل سرسبزی و رونق کشاورزی در آن است. رودخانه حبله رود با عبور از روستای خمده و شمال شرق تهران وارد استان سمنان می شود. پوشش گیاهی انبوه روستای خمده باعث شده تا پرندگان کوچک بسیاری در منطقه زندگی کنند. حتی پرندگان شکاری نظیر شاهین نیز دیده می شوند. در میان بافت کوهستانی و سرسبز خمده، حیواناتی نظیر جوجه تیغی، روباه، گرگ و خرگوش زندگی می کنند. مهم ترین جاذبه توریستی روستای خمده چشمه آب معدنی آن است که در یک کیلومتری آن واقع شده است، همچنین تنگه واشی مرکز گردشگری مهم شهر تهران، در 30 کیلومتری روستای خمده واقع شده است.

 

روستای خمده بعد از تنگه واشی دومین نقطه گردشگری مهم فیروزکوه محسوب می شود. جاذبه اصلی روستای زیبای خمده، چشمه آب معدنی و استخر فوق العاده و کمیاب آن است که در حاشیه روستا واقع شده است. استخری پر از آب خنک و شفابخش که با عنوان خای خموبه و بی خامبو نیز از آن یاد می شود. آب زلال این استخر بزرگ، از چشمه ای که در گوشه آن واقع شده تامین می شود. آبزیان بسیار ریزی را در آب استخر خمده می توان مشاهده کرد. در ساخت استخر از هیچ گونه مواد و مصالح غیرطبیعی استفاده نشده است و همه عناصر تشکیل دهنده آن بومی و طبیعی هستند. همچنین شایان ذکر است که آب چشمه و استخر خمده نوشیدنی نیست.

 

 

در سفر به تهران بازدید از سایر روستاهای دنج و دیدنی این استان نظیر روستای فرحزاد و روستای وردیج را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی شیرخان، سوئیت های خصوصی (فیروزکوه تهران)
بوم گردی شیرخان، سوئیت های خصوصی (فیروزکوه تهران)

تهران , فیروزکوه , سد نمرود

بوم گردی (اتاق با سرویس...

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 350,000
آخر هفته: 400,000
تعطیلات: 450,000
تومان
جزئیات
باغ ویلای ارزان و دربستی (فیروزکوه)
باغ ویلای ارزان و دربستی (فیروزکوه)

تهران , فیروزکوه , زرین دشت

ویلا با حیاط مشترک

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 400,000
آخر هفته: 500,000
تعطیلات: 500,000
تومان
جزئیات