سفر به تنگه ساواشی (تنگه واشی) فیروزکوه

سفر به تنگه ساواشی (تنگه واشی) فیروزکوه

تنگه واشی که از جاذبه های طبیعی فیروزکوه است در فصل تابستان میزبان بسیاری از گردشگران است که با تهیه تدارک لازمه برای یک پیاده روی نزدیک به 3 کیلومتری در دل کوه و درون رود به آبشار زیبای 15 متری برسند.

تنگه واشی که از آن با عنوان تنگه ساواشی نیز یاد می شود یکی از زیبا ترین جاذبه های توریستی اطراف تهران است که به خصوص در تابستان میزبان گردشگران زیادی می باشد. تنگه واشی در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه واقع شده است. در حرکت از سمت تهران به دماوند 17 کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی به سمت چپ هست که به سوی تنگه واشی حرکت می کند. تنگه واشی در فصل تابستان میزبان بسیاری از گردشگران است که با تهیه تدارک لازمه برای یک پیاده روی نزدیک به 3 کیلومتری در دل کوه و درون رود به آبشار زیبای 15 متری برسند. در نزدیکی این آبشار هم رستوران و تفرجگاه کوچکی واقع شده است. همه ساله تور های یک روزه بسیاری به سمت تنگه واشی حرکت می کنند و به دلیل طبیعت خاص آن از طرفداران زیادی بر خوردار است.

 

باید در نظر داشت مسیر تنگه واشی از سه قسمت مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی، راهپیمایی دشت ساواشی و مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار تشکیل شده است. در ابتدای پس از یک پیاده روی کوتاه مدت در سر بالایی کوه، به ابتدای تنگه رسیده که باید مسیر را در آب رود ادامه داد. در صورتی که تصمیم دارید به تنگه واشی سفر کید حتما از داشتن وسایل لازمه جهت پیاده روی در آب و خیسی اجتناب نا پذیر و لذت بخش آن اطمینان حاصل نمایید. تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز می باشد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز قرار گرفته اند. هر سه این کتیبه ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده اند.

 

فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته های آن دیار، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمار باشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد. کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد 6  در 7 متر می باشد که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است. بزرگترین نقش برجسته این کتیبه ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار مشاهده کرد.

 

 

در سفر به استان تهران بازدید از سایر جاذبه های توریستی طبیعی این استان مانند قله خلنو و آبشار سوئک را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی شیرخان، اتاق های خصوصی (فیروزکوه تهران)
بوم گردی شیرخان، اتاق های خصوصی (فیروزکوه تهران)

تهران , فیروزکوه , سد نمرود

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 0 خوابه

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 500,000
تعطیلات: 550,000
تومان
جزئیات
ویلا دو خوابه شب بهشت (فیروزکوه)
ویلا دو خوابه شب بهشت (فیروزکوه)

تهران , فیروزکوه , شب بهشت

ویلا

کوهستانی

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,430,000
آخر هفته: 1,650,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان
جزئیات