سیری در مدرسه سپهسالار قدیم تهران

سیری در مدرسه سپهسالار قدیم تهران

از ویژگی های مهم فضای مسجد سپهسالار، که در واقع یکی از برجسته ترین ابداعات معماری قاجاری نیز به شمار می رود، وجود مهتابی ها و بهار خواب های وسیع در طبقه فوقانی می باشد.

مسجد و مدرسه سپهسالار یکی از جاذبه های تاریخی بسیار جذاب پایتخت است .مسجد و مدرسه سپهسالار اولین و بزرگ ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران و پس از مدرسه چهارباغ اصفهان، بزرگ ترین و باشکوه ترین بنای مذهبی در ایران است. این مجموعه در مجاورت مجلس شورای ملی و در جنوب شرقی میدان بهارستان شهر تهران قرار دارد. ساخت این مجموعه در سال 1258 خورشیدی توسط میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم دوره ناصرالدین آغاز شد. حسین خان سپهسالار در سال 1260 در مشهد وفات یافت از این رو برادر وی، یحیی خان مشیرالدوله، در تکمیل و اتمام آن همت گماشت. پس از درگذشت یحیی خان نیز مراحل تکمیل و تزئینات بنا به تدریج توسط نایب التولیه های وقت انجام یافت.

 

طراحی مسجد را مهندس مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی انجام داد و معمار آن استاد حسن معمار قمی بود. معماری این مسجد از نزدیک ترین تلفیق ها میان معماری ایرانی و معماری مساجد استانبول می باشد. مسجد سپهسالار با برخورداری از 10 مناره و گنبد دوگوش خوابیده، نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد. ساختمان مسجد دو طبقه بوده و در هر طبقه حجره هایی به منظور سکونت طلاب ساخته شده که مجموع آن به 60 حجره می رسد. در چهار طرف اضلاع ساختمان، چهار ایوان قرار دارد که ایوان بزرگ اصلی در طرف جنوب واقع شده و منتهی به مقصوره و گنبدی عظیم می شود.

 

ابعاد صحن مسجد 61 در 62 متر است. از ویژگی های مهم فضای مسجد سپهسالار، که در واقع یکی از برجسته ترین ابداعات معماری قاجاری نیز به شمار می رود، وجود مهتابی ها و بهار خواب های وسیع در طبقه فوقانی می باشد. وجه دیگری که به این مجموعه اهمیتی دو چندان می بخشد، کتابخانه مسجد است که در سال 1259، سپهسالار با خرید کتابخانه 4000 نسخه ای اعتضادالسلطنه، آن را پایه گذاری کرد. در حال حاضر گنجینه ای با بیش از 4200 کتاب خطی و نزدیک به 10 هزار کتاب چاپ سنگی در این کتابخانه موجود می باشد.

 

 

اگر علاقه مند به بازدید از بنا های تاریخی هستید، سری نیز به کاخ ابیض گلستان و تکیه تجریش در پایتخت بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات