راهنمای بازدید از موزه صنایع دستی اردبیل

راهنمای بازدید از موزه صنایع دستی اردبیل

حمام حاج شیخ که موزه صنایع دستی اردبیل در آن قرار دارد و امروزه از آن به عنوان موزه صنایع دستی یاد میشود، بنایی متعلق به دوران صفوی است که چیزی حدود سه قرن از ساخت آن می گذرد. حمام متعلق به فردی با نام حاج شیخ بوده و همین امر سبب نامگذاری این حمام با نام حمام حاج شیخ شده است.

اردبیل از قدیمی ترین شهر های ایران است که در مرکز استان اردبیل واقع شده است و دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است که از همین رو جزو شهر های محبوب در زمینه توریسم و گردشگری است. یکی از این بناهای تاریخی دیدنی که هم اکنون به عنوان موزه صنایع دستی اردبیل از آن بهره برداری میشود، حمام تاریخی حاج شیخ است که در میدان تاریخی عالی قاپو و در نزدیکی بقعه شیخ صفی الدین واقع شده است. این حمام، از قدیمی ترین حمام های شهر اردبیل بوده که در میدان عالی قاپو و کوچه ای به نام شهیدگاه قرار دارد که بخشی از بافت تاریخی شهر اردبیل و از قدیمی ترین محله های این شهر محسوب میشود.

 

 

زمانی که این حمام به مالکیت میراث فرهنگی رسید، عملیات بازسازی آن شروع شد و در سال 1387 هجری شمسی به پایان رسید و از این حمام با یک کاربری جدید، یعنی موزه بهره برداری شد.

 

 

حمام حاج شیخ که امروزه از آن به عنوان موزه صنایع دستی یاد میشود، بنایی متعلق به دوران صفوی است که چیزی حدود سه قرن از ساخت آن می گذرد. حمام متعلق به فردی با نام حاج شیخ بوده و همین امر سبب نامگذاری این حمام با نام حمام حاج شیخ شده است. با گذر از ورودی ساده این حمام، به هشتی زیبا و آراسته ای می رسید. با گذر از هشتی به سبک و سیاق حمام های ایرانی وارد محوطه رختکن می شوید. رختکن این حمام دارای چهار بخش و یا چهار رواق میباشد.

 

 

بر فراز هر یک از طاق ها، نیم گنبد هایی وجود دارند که با تکیه بر طاق نماها استوار گشته اند. دور تا دور دیوار رختکن نیز با ازاره ای سنگی پوشیده شده که اخیرا مورد بازسازی قرار گرفته است. به نظر می رسد بر روی سقف و دیوارهای این مجموعه نقاشی های زیبایی با نقوش بسیار وجود داشته که سال ها بعد در جریان بازسازی های صورت گرفته در جریان سفیدکاری دیوارها از بین رفته اند. شاهد این مدعا نقش و نگاری است که بر روی دیواره سربینه و تنها در بخش کوچکی از آن قابل مشاهده میباشد و در آن نقوش اسلیمی و گل و بوته به همراه نقوش پرندگان دیده میشوند. حمام دارای بخش های متخلفی همچون خزینه، دو شاه نشین بزرگ، میان در، سربینه، گرمخانه، خلوت، حوشخانه، تون، آب انبار، گاورو، و... میباشد.

 

 

 مطالب مشابه