آشنایی با موزه خطایی اردبیل (موزه شاه اسماعیل خطایی)

آشنایی با موزه خطایی اردبیل (موزه شاه اسماعیل خطایی)

آثار تاریخی که در موزه خطایی اردبیل نگهداری میشوند عمدتا در دو دسته بندی طبقه بندی شده اند که هر کدام روایتگر تحولات فرهنگی اردبیل در دوره های مختلف تاریخ میباشند. تعداد پانصد اثر تاریخی متعلق به اردبیل در این موزه نگهداری میشود که از بین آنها میتوان به مجسمه ها، سفال ها، ظروف چینی و شیشه ای و.. اشاره کرد.

موزه خطایی اردبیل در سال 1387 به عنوان یکی از مجهز ترین و تخصصی ترین موزه های باستان شناسی کشور، با مساحت هزار و هفتصد متر مربع و همچنین در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی احداث شد. قدمت برخی از آثاری که در این موزه نگهداری میشوند، به قبل از دوران اسلام بازمیگردد و به گفته ی بعضی از کارشناسان، این آثار تاریخ یک میلیون ساله ای را به نمایش میگذارند و اکثر آنها از قدیمی ترین آثار باستان شناسی ایران هستند.

 

 

آثار تاریخی که در این موزه نگهداری میشوند عمدتا در دو دسته بندی طبقه بندی شده که هر کدام روایتگر تحولات فرهنگی اردبیل در دوره های مختلف تاریخ میباشند. تعداد پانصد اثر تاریخی متعلق به اردبیل در این موزه نگهداری میشود که از بین آنها میتوان به مجسمه ها، سفال ها، ظروف چینی و شیشه ای و.. اشاره کرد که اکثرا متعلق به دوره های هخامنشیان و اشکانیان میباشند.

 

 

در ویترین موزه خطایی سکه هایی از جنس طلا و نقره به چشم میخورد که مهارت ایرانیان را در ضرب سکه در طول تاریخ نمایش میدهد. یکی از مهم ترین بخش های موزه باستان شناسی اردبیل، سایت باستان شناسی قلعه "بوینی یوغون" است که قدمت آثار موجود در آن به 4500 سال پیش باز میگردد.

 

 

موزه ی شاه اسماعیل خطایی اردبیل یکی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی اردبیل میباشد که در میدان عالی قاپو، جنب مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی واقع شده است. در کنار موزه خطایی، نگارخانه ای واقع شده است. در کنار حضور صنایع دستی زیبای اردبیل و هنرمندانی که گاه در گوشه و کنار این نگارخانه اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی می نمایند، تابلوهایی از تاریخ، طبیعت و جاذبه های تاریخی و طبیعی دیدنی این سرزمین به نمایش گذاشته شده است که اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد. این نگارخانه در طول سال میزبان برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای مختلفی همچون برگزاری گالری های نقاشی، هنرهای تجسمی، ورکشاپ های آموزشی، شب شعر، معرفی کتاب و... است که به دلیل مجاورت با موزه باستان شناسی اردبیل و بقعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی، از محبوبیت بالایی برخوردار است. موزه باستان شناسی اردبیل نیز با به نمایش گذاشتن قدیمی ترین آثار باستانی ایران، یکی از موزه های غنی کشور است که پیشنهاد میشود بازدید از آن را از دست ندهید.

 

 

 مطالب مشابه