گشت و گذار در پارک جمشیدیه تهران

گشت و گذار در پارک جمشیدیه تهران

پارک جمشیدیه یکی از عوامل مهم پاکسازی هوای شهر تهران است. این پارک که در منطقه یک و ناحیه چهار تهران و در بخشی از اراضی باغ های دولو ساخته شده، در روزگاران قدیم متعلق به خاندان دولو بوده است.

پارک جمشیدیه یکی از بوستان های بسیار جذاب تهران در نیاوران است که با وسعتی در حدود 10 هکتار در شمال تهران واقع شده است. این تفرجگاه دلنشین با امکانات خوبی که در دل خود دارد، توانسته است تا شرایط تفریح یک روز تعطیل را برای افراد فراهم کند. پارک جمشیدیه یکی از عوامل مهم پاکسازی هوای شهر تهران است زیرا درختان کهن زیادی در دل خود جای داده است. پارک جمشیدیه که در منطقه یک و ناحیه چهار تهران و در بخشی از اراضی باغ های دولو ساخته شده است، در روزگاران قدیم متعلق به خاندان دولو بوده است. این خاندان در دوره قاجار زندگی می کرده اند. بوستانی که امروزه به آن پارک جمشیدیه می گویند در واقع متعلق به فردی به نام جمشید دولو قاجار بوده است.

 

 

در سفر به نیاوران می توانید سری نیز به پارک نیاوران بزنید.

 

املاک زیادی در تهران به نام طایفه دولو، از مشهورترین خانواده‌های وابسته به قاجار، سند خورده بوده اند. در شناسنامه تاریخی پارک جمشیدیه نیز نام جمشید دولو قاجار به‌عنوان مالک زمین این بوستان ثبت شده است، مالکی که ملک 69 هزار مترمربعی خود را به فرح پهلوی بخشیده بود. بوستان جمشیدیه از بدو تاسیس دو بار بازسازی شده است و در سال 1374 خورشیدی 16 هکتار به وسعت آن افزوده شد که قسمت الحاقی به پاس 30 سال رنج شاعر نامدار در سرایش شاهنامه، به نام فردوسی تزئین گردید؛ بوستان سنگی فردوسی با ابتکاراتی که برای احداث آن به کار رفته، از نظر جذب توریست با پارک اصلی رقابت تنگاتنگی دارد.

 

در حقیقت چیزی که امروزه به عنوان بوستان جمشیدیه می شناسیم در طول سال ها دچار تغییرات شده اما طراحی اصلی آن را کامران طباطبایی دیبا انجام داده است. با ورود به فضای بوستان جمشیدیه هجوم هوای خنک و پاکیزه را به درون ریه های خود احساس می کنیم. اینجا دیگر از دود و ماشین خبری نیست. تا چشم کار می کند، درخت است و گل. نغمه پرندگان با صدای شرشر آب درهم آمیخته اند و سمفونی دل پذیری را به وجود آورده اند. قرارگیری کوه، رودخانه و آبشار در فضایی جنگلی مجموعه زیبایی را به وجود آورده است.

 

 

اگر به گذراندن وقت خود در پارک ها علاقه مند هستید، سری نیز به سایر پارک های تهران نظیر پارک نهج ‌البلاغه تهران بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات