معرفی موزه چینی خانه اردبیل + عکس و راهنمای بازدید

معرفی موزه چینی خانه اردبیل + عکس و راهنمای بازدید

معماری بی نظیر موزه چینی خانه اردبیل توسط شیخ بهایی، دانشمند معروف دوران حکومت صفویه انجام گرفته است، او برای این بنا چهار شاه نشین با طاق نماهای باشکوه در نظر گرفته که چشم هر بیننده ای را به به سمت خود جلب میکنند.

موزه چینی خانه اردبیل از آثار تاریخی به جا مانده از دوران صفویه در اردبیل است که با وجود گذشت چهار قرن از ساخت آن، هنوز هم پابرجا و استوار بوده و بسیار محکم است. این موزه در آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی واقع شده است و به عنوان مکانی برای نگهداری از هدایای چینی که از طرف امپراطور چین به شاه عباس اهدا می شد، مورد استفاده واقع میشده است. امروزه نیز این موزه توجه گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جلب میکند و همچنین ناگفته نماند که آرامگاه بسیاری از پادشاهان صفوی نیز در این مکان قرار دارد.

 

 

امروزه تعدادی از آثار موزه چینی اردبیل در موزه ملی تهران، موزه شهر شیراز و موزه اصفهان به نمایش گذاشته شده اند. از جمله آثار موجود در موزه چینی خانه اردبیل می توان به ظروف چینی متنوع، گلدان های چینی با طرح های خاص، سکه های نقره ای، مهر سنگی سلاطین صفوی، و یک جلد قرآن به خط کوفی روی پوست آهو اشاره کرد.

 

 

قرآنی که در این موزه نگه داری میشود قدمتی تاریخی داشته و سومین قرآن نفیس ایران به حساب میاید که به زیبایی تزئین شده است. خوب است بدانید که این هدایا و ظروف چینی به منظور بازسازی جاده ابریشم و بهبود روابط دو کشور بوده اند.

 


معماری بی نظیر موزه چینی خانه اردبیل توسط شیخ بهایی، دانشمند معروف دوران حکومت صفویه انجام گرفته است. او برای این بنا چهار شاه نشین با طاق نماهای باشکوه در نظر گرفته که چشم هر بیننده ای را به به سمت خود جلب میکنند. همچنین در قسمت های مختلف آن می توان طرح و نقش های زیبا، مقرنس های رنگی، نقوش اسلیمی و طلاکاری هایی را مشاهده کرد که این موزه را مزین کرده اند.

 

 

تالار موزه چینی خانه با طراحی های بی نظیری که دارد، مکان زندگی شاه عباس برای استراحت یا چله نشینی محسوب میشده است. در سال 1370 بخشی از آثار که به موزه ملی تهران منتقل شده بود، به موزه چینی خانه شهر اردبیل برگردانده شد و این مکان به طور رسمی برای بازدید گردشگران افتتاح شد. این موزه ارزشمند دارای 1256 محفظه بوده که در تمامی قسمت های آن هدایای چینی قرار داده شده است و بازدید از آن را به هر فردی که قصد سفر به اردبیل دارد پیشنهاد میدهیم.

 

 مطالب مشابه