سیری در عمارت کلاه‌ فرنگی عشرت‌ آباد تهران

سیری در عمارت کلاه‌ فرنگی عشرت‌ آباد تهران

عمارت کلاه‌ فرنگی عشرت آباد در سال 1291 قمری به فرمان ناصرالدین شاه قاجار احداث گردید. این عمارت در میان باغ عشرت آباد قرار داشت که کاخ ها و کوشک های پهناور و بزرگ داشت.

کاخ عشرت آباد که البته امروزه از آن با عنوان عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد یاد می شود یکی از بناهای تاریخی پایتخت است که مربوط به دوره قاجاریه می باشد و از دیدنی های تهران در منطقه شرق می باشد که در تاریخ 23 فروردین ماه از سال 1346 با شماره ثبت 648 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. عمارت عشرت آباد در سال 1291 قمری به فرمان ناصرالدین شاه قاجار احداث گردید. این عمارت در میان باغ عشرت آباد قرار داشت که کاخ ها و کوشک های پهناور و بزرگ داشت.

 

در میانه باغ، حوض و چشمه و فواره های گوناگونی وجود داشت و دور تا دور این حوض بزرگ، نزدیک به سی خانه کوچک دو اتاقه به شکل نیم دایره ساخته شده بود که در و پنجره چوبی آن ها به سوی مرکز حوض باز می شد و در هر یک از آن ها یکی از زنان شاه زندگی می کردند. این باغ بیشتر مکان برگزاری مراسم عروسی و تفریحات شاه بود و در آن ساختمان کلاه فرنگی، به صورت برج چهار طبقه ساخته شده بود که پوشش سقف طبقه چهارم از شیروانی و طبقه سوم آن دارای شاه نشین با آینه کاری و مقرنس بود.

 

پس از سرنگونی سلسله قاجار این باغ و کاخ همراه با خانه های دور حوض برای کاربری پادگانی به شهربانی واگذار شد و از آن رو آن را پادگان شهربانی یا عشرت آباد نامیدند. از همین رو تاریخچه عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد با نظامیان همراه شد، تا جایی که زندان درون پادگان به نام زندان عشرت آباد خوانده می شد. در زمان انقلاب 1357 یکی از راهبردی ترین تسخیر های انقلابیون بود. در جریان تسخیر پادگان بنای کاخ عشرت آباد هم بسیار آسیب دید و هنوز هم آثار تیر و گلوله بر دیوارها و بدنه آن دیده می شود. این عمارت در حال حاضر در پادگان نیروی هوایی سپاه واقع شده و امکان دسترسی به اون وجود ندارد.

 

 

بناهای تاریخی بی شماری در تهران وجود دارند که می توانید از آنها بازدید کنید، برای مثال، خانه و باغ اتحادیه و کلیسای سنت سرکیس.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات