مروری بر تاریخچه حوضخانه عمارت بادگیر تهران

مروری بر تاریخچه حوضخانه عمارت بادگیر تهران

حوضخانه عمارت بادگیر یکی از ده ها بخش بسیار دیدنی کاخ بسیار معروف و تاریخی گلستان است که در تهران واقع شده است.

عمارت بادگیر یکی از بنا های تاریخی مربوط به دوره ی قاجار در تهران است که در زمان فتحعلی شاه در ضلع جنوبی باغ گلستان ساخته شده، اما در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج علیخان حاجب الدوله تصرفات زیادی در آن انجام گرفته است و به شکل امروزی درآمده و حتی این تغییرات و تصرفات در سالهای بعد نیز ادامه پیدا کرد و این عمارت تغییرات زیادی کرد. با مقایسه تابلوهای آبرنگ فوق العاده ای که محمود خان ملک الشعراء در سالهای 1278 و 1281 قمری از این عمارت نقاشی کرده و عکسهایی که بعد ها از آن گرفته شده است، می توان چگونگی بعضی از این تغییرات را مشاهده کرد.

 

 

پیشنهاد می دهیم در مورد عمارت بادگیر در مطلب زیر بیشتر مطالعه کنید:

معرفی عمارت بادگیر کاخ گلستان تهران

 

تالار شاه نشین این بنا که بخش اصلی عمارت است مزین به نه ارسی زیبا است. همچنین تزئینات دیگر بنا عبارتند از دو ستون گچی مار پیچ نقاشی شده به سبک دوره زندیه، ازاره های مرمرین نقاشی شده، کفپوش معرق هفت رنگ با طرح بته جقه و زرد رنگ و دیوارها و سقف آینه کاری و نقاشی شده است. در زیر تالار و عمارت بادگیر کاخ گلستان حوضخانه بزرگی وجود دارد که در چهار گوشه آن چهار بادگیر بلند از کاشی های معرق آبی و زرد و سیاه با قبه های زرین قرار گرفته و هوای حوضخانه و تالار و اتاقها بوسیله آنها به شکل مطلوبی خنک می شود.

 

پادشاهان قاجار معمولا اگر در ایام تابستان در تهران بودند و به ییلاق نمی رفتند از این حوضخانه استفاده می کردند و تاج گذاری مظفرالدین شاه نیز که مصادف با تابستان و گرمای شدید تهران بود در تالار همین عمارت بر روی تخت طاووس برگزار گردید.

 

 

شما می توانید در لینک زیر کاملا با کاخ گلستان آشنا شوید:

سیری در کاخ گلستان تهران

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات